MUDr. Pavel Frühauf, CSc., emeritní primář, sedmdesátníkem


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2021; 76 (4): 232.
Kategorie: Osobní zprávy

Museli byste si přivstat, abyste se s jistotou na dvoře bývalého Nalezince, nyní areálu Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze, potkali s rázně kráčejícím mužem, který zasvětil svůj dosavadní profesní život pediatrii a hlavně dětské gastroenterologii a výživě. Emeritní primář MUDr. Pavel Frühauf, CSc., již více než 40 let odjíždí jednou z prvních ranních tramvají z Břevnova přes velkou část Prahy na Karlov, aby stihl všední i neobvyklé povinnosti vyplývající z jeho mnohotvárné profesní činnosti.

Než po promoci na Fakultě dětského lékařství UK v Praze v roce 1975 přišel na dětskou kliniku v Praze, získal mnohé dovednosti a praktické zkušenosti na Dětském oddělení nemocnice v Kolíně, kde pracoval do roku 1978. Dětský areál v Praze na Karlově je jeho pracovním domovem a místem, kde prošel funkcemi od mladšího sekundáře až po primáře, kde se věnoval všem stránkám dětské gastroenterologie a výživy a kde se stal jednou z vůdčích osobností této pediatrické specializace u nás.

Pavel Frühauf má rád pracovní tempo, rychle si osvojil diagnostické metody instrumentální, zobrazovací, je nejen lékař, ale i pedagog, učí mediky a zejména se podílí na postgraduálním vzdělávání. Publikace zejména v našich pediatrických periodicích a monografických příručkách jsou čtivé, aktuální, stručné a přitom s širokým záběrem. Je velmi dobrým přednašečem, má skvěle dokumentované přednášky, a proto je organizátory velmi vyhledáván.

Je toho hodně, co dr. Pavel Frühauf pro pediatrii udělal, věříme ale, že ještě mnohé má v plánu.

MUDr. Pavel Frühauf, CSc.
Obr. 1. MUDr. Pavel Frühauf, CSc.

Přejeme mu dobré zdraví a elán do dalších let. Těšíme se na historky z ranní tramvaje, kde jsou jeho spolucestujícími noční flamendři.

Ad multos annos!

Jozef Hoza, Tomáš Honzík a karlovská klinika, červenec 2021


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 4

2021 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se