Odešel prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc.


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2019; 74 (4): 232.

(31. srpna 1930 – 5. července 2019)

V pražské motolské nemocnici zemřel 5. července ve věku nedožitých 89 let profesor MUDr. Josef Koutecký, DrSc., lékař, který pomohl tisícům nemocných dětí. V praxi se setkával s dětskými onkologickými pacienty, jimž lékaři nemohli pomoci. Začal se léčbě věnovat a v roce 1964 položil základy oboru dětské onkologie v bývalém Československu. Od roku 1978 vedl v motolské Fakultní nemocnici první samostatné oddělení dětské onkologie, z něhož se o pět let později stala Klinika dětské onkologie. Zatímco na počátku přežívala pouhá tři procenta dětských onkologických pacientů, profesor Koutecký přispěl k tomu, že se v dnešní době vyléčí 80 % nemocných dětí. Profesor Koutecký byl v roce 1987 jmenován prvním profesorem v oboru onkologie v Československu. Po sametové revoluci působil třináct let jako děkan 2. lékařské fakulty a tři roky jako prorektor Univerzity Karlovy. Za svou práci získal více než 50 ocenění, mimo jiné medaili Za zásluhy II. stupně v roce 1996 od prezidenta Václava Havla, hlavní Národní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie, v roce 2014 převzal Cenu Jana Evangelisty Purkyně, o rok později Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru medicína. Byl zakládajícím členem Učené společnosti České republiky a členem řady vědeckých rad fakult a univerzit. Publikoval stovky vědeckých článků, byl autorem desítek učebnic či monografií. K jeho renesanční osobnosti s mimořádným rozhledem po celé kultuře patřila celá řada dalších aktivit ‒ pořádal koncerty ve velké aule Karolina, byl členem Rady Národního divadla, Nadace Národní galerie v Praze, Nadace Českého svazu výtvarných umělců grafiků Hollar či Učené společnosti ČR. Život a dílo profesora Kouteckého si blíže připomeneme v dalším čísle našeho časopisu.

Redakce


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 4

2019 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.