In memoriam profesor Jan Buček


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 45, 2009, No. 1, p. 25
Kategorie: Osobní zprávy

24. září 2008 ve věku 67 let zemřel prof. MUDr. Jan Buček, CSc., emeritní přednosta I. patologicko-anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Uzavřela se tak životní pouť člověka inteligentního a vzdělaného, který vždy dokázal přesně pojmenovat podstatu věci s překvapující břitkostí svého úsudku, kladoucího vysoké nároky na sebe i své okolí.

jp_2341_f_1
jp_2341_f_1

Za svého studia začal pracovat jako demonstrátor v tehdy II. patologicko-anatomickém ústavu LF MU ve Fakultní dětské nemocnici. Po promoci nastoupil do II. ústavu jako asistent a později jako habilitovaný docent, když jeho akademické graduování bylo na delší dobu zmrazeno pro jeho nekonformní názory na události let 1968–1969. V konciliantním prostředí II. ústavu, které bez výjimky přálo všem pilným, pracovitým a slušným lidem, se postupně profiloval jako široce a hluboce vzdělaný odborník, který složil všechny zkoušky atestační, obhájil kandidátskou disertaci, po vzpomenutém zdržení habilitační práci, a uveřejnil více jak 100 vědeckých prací.

V roce 1989 odchází na I. ústav patologie LF MU ve FN u sv. Anny, aby se stal jeho přednostou a zanedlouho profesorem. Kromě dokonalé znalosti svého oboru jsme oceňovali jeho všeobecné vzdělání, vědomosti a znalosti z historie, hudby a literatury, jeho skvělou paměť a píli. Jeho vědecké práce byly cílené do mnoha oblastí obecné či speciální patologie – zejména nefrologie, hepatopatologie, neuropatologie a dermatopatologie, a metodicky elektronové mikroskopie a imunohistochemie. Všechny práce byly beze zbytku podloženy ve své době dostupnými literárními údaji, prostě vše měl dokonale prostudováno. Studenti oceňovali jeho jasné a srozumitelné výklady při praktických cvičeních a v přednáškách, i jeho zaujetí pro jejich osobní starosti. Jako examinátor byl náročným zkoušejícím, vždy však se spravedlivým oceněním.

Připomeňme ještě jeho mimoústavní funkce: byl členem redakční rady Čs. patologie, působil v komisi pro udílení habilitací a profesur na Lékařské fakultě MU v Brně i na Lékařské fakultě UK v Praze pro obor patologická anatomie. Je nositelem ceny Čs. společnosti patologů.

Onemocnění prof. Bučka, a jeho dlouhé utrpení nás všechny jeho spolupracovníky, přátele, kolegy a známé naplňovalo bolestí a soucitem s jeho trýzní, při vědomí vší jeho statečnosti, se kterou bojoval o svůj život.

Poslední rozloučení, podle přání prof. Bučka, bylo v úzkém kruhu rodinném.

Pax tecum, vir clarissime.

B. Habanec se spolupracovníky


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se