Četnost výskytu úrazové ruptury aortyu posádek automobilů při čelním střetu sestatickou či dynamickou protijedoucí překážkou


The Frequency of Occurrence of Traumatic Aortic Rupture in Car-passengersDuring the Frontal Clash to a Static or to a Dynamic Antipodal Obstacle

There is a lesion of aortic thoracic complex in car-passengers during the frontal clash to a staticor to a dynamic antipodal obstacle is described in this study. It is a retrospective analysis. Factswere noted especially from dissectional documents. All from 298 men died. The main cause of car -passengers death was a weighty traumatic lesion of cardiovascular system in 58.7 %. The aorticrupture was noted in 98 (32.9 %) people, the death was in 90.8 % directly on the road and 9.2 % athospital. From the whole people who were accepted to a hospital were 9 (8.9 %) with a traumaticaortic rupture. But nobody of them was transported to a special center and everyone died due totraumatic lesion of cardiovascular system. Statistical significant cofactors of aortic rupture wereatherosclerosis of aortic wall and intensity of clash. Therefore we can expect an aortic rupture inevery third dead frontal car crash participant on a dynamic or static obstacle. Nearly 10 % frommen with traumatic aortic rupture were transported to a hospital. No aortic rupture was diagnosed.

Key words:
traffic accident - aortic rupture - victim - injury - car


Autoři: R. Hazuková 1;  P. Hottmar 2;  V. Lonský 1;  M. Šafr 2;  P. Kuneš 1
Působiště autorů: Kardiochirurgická klinika FN Hradec Králové, 2Ústav soudního lékařství LF a FN Hradec Králové 1
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., , 2002, No. 4, p. 59-63
Kategorie: Články

Souhrn

Práce popisuje četnost výskytu traumatické léze aortálního torakálního komplexu u 298 pasažérůautomobilů při čelním střetu se statickou či protijedoucí dynamickou překážkou. Byl provedenretrospektivní sběr dat. Údaje byly čerpány především z pitevních protokolů. Všech 298 osob zemřelo.Nejčastější příčinou smrti bylo těžké trauma kardiovaskulárního systému - v 58,7 %. Trhlina aortyse vyskytla u 98 (32,9 %) osob. Přitom 89 (90,8 %) osob s aortální trhlinou zemřelo na místě nehodynebo při převozu do nemocnice a 9 (9,2 %) bylo převezeno do nemocnice. U žádného z nich všaknebyla ruptura diagnostikována a léčena a každý zemřel pro těžké trauma kardiovaskulárního systému.Signifikantními predisponujícími faktory pro vznik aortální léze jsou aterosklerotické postiženíaortální stěny a velká intenzita nárazu. Zjistili jsme, že přítomnost aortální ruptury lze očekávatu každého třetího zemřelého účastníka dopravní nehody, při které se automobil čelně střetne sestatickou překážkou, nebo s protijedoucím automobilem. Téměř 10 % z nich bylo dopraveno do zdravotnickéhozařízení. U žádného z nich však nebyla ruptura odhalena a léčena.

Klíčová slova:
dopravní úraz - trhlina aorty - oběť - zranění - automobil

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie


2002 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní snižování hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?

Následná péče po prodělaném covid-19
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se