CD 68 Positivity of the so-called Meconium Corpuscles in Human Foetal Intestine


CD 68 Positivity of the so-called Meconium Corpuscles in Human Foetal Intestine

CD 68 antibodies are most frequently used as a reliable paraffin marker of histiocytes. The CD 68 clusters of antibodies recognize a 110-kDa glycoprotein associated with lysosomes and therefore these antibodies show visible reaktivity with cella of the monocyte/macrophage lineage. We obser• ved distinet CD 68 positivity of granular intraepithelial inclusions in the small intestine of 12week-old human foetuses. These PAS positive inclusions corresponded to the so-called meconium particles, whose lysosomal origin was confirmed by electron microscopy. Our new observation shows that CD 68 antibodies are specific mainly for organelles and not for a cell type and therefore the staining of epithelial cella containing lysosomes is possible.

Key words:
meconium corpuscles - foetal intestinal epithelium - CD 68 positivity


Autoři: C. Povýšil ;  R. Bennett ;  V. Povýšilová
Působiště autorů: Ustav patologie 1. LF UK a VFN, Katedra patologické anatomie IPVZ, Praha Ústav patologické anatomie 2. LF UK a FN Motol, Praha
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., , 2001, No. 1, p. 7-9
Kategorie: Články

Souhrn

Protilátky CD 68 jsou nejčastěji používaným markerem k průkazu histiocytů v parafínových řezech. Skupina protilátek CD 68 prokazuje 110-kDA glykoprotein vyskytující se v lyzosomech, a proto tyto protilátky vykazují zřetelnou reaktivitu s buňkami monocytární a makrofagické linie. Pozorovali jsme zřetelnou CD 68 pozitivitu granulárních intraepiteliálních inkluzí zaznamenaných v tenkém střevě 12týdenních potracených fétů. Tyto PAS pozitivní inkluze odpovídaly tzv. mekoniovým tělískům, jejichž lyzosomální původ byl ověřen elektronmikroskopicky. Naše nové pozorování je dalším dokladem, že protilátky CD 6$ jsou specifické především pro buněčné organely charakteru lyzosomů a nikoliv pro buněčný typ, a proto se při jejich použití znázornily i lyzosomy epitelových buněk.

Klíčová slova:
měkoniová tělíska - epitet fetálního střeva - CD 68 pozitivita

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se