Kožní spektrofotometr s kontinuálním spektrem


Skin Spectrophotometer with Continuous Spectrum

The subject of the paper is information on the construction of a Skin Spectrophotometer with a continuous Spectrum where new spare parts were used. The latter comprise optic fibres which make transmission of information in the Glose infrared visible and ultraviolet Spectrum possible. Also a monolytic nucleus with CCD elementy and integration globes, i.e. a sensor of the authors' own design. After many trials and study of the literatury a component produced by Ocean Optics (USA) Co. was used. The apparatus uses the manufacturers' and the authors' own software and makes graphic and mathematical processing of the assessed data possible. The estimations are reproducible, several calibrations were made. The solution is much cheaper, i.e. economically more accessible than comparable equipment. The authors compare the possibilities and differences with Raman's spectroscopy and with the Spex Skin Scan apparatus.In the conclusion the authors evaluate the apparatus from the technickl aspect, mention its possible use also for evaluation of Skin fluorescence and possibly in photodynamic diagnosis. The authors list the 14 most frequent ways of use in practice and for research. Their own results of estimations are presented, with regard to their scope, in the hnal IGA MofH CR report and further publications.

Key words:
spectrophotometry of the Skin - Skin colour - objectivization


Autoři: V. Resl 1;  J. Průcha 2;  P. Cetkovská 1;  T. Fikrle 1
Působiště autorů: Kožní klinika LF UK, Plzeň přednosta prof. MUDr. Vladimír Resl, CSc. 2Embitron Plzeň - Sdružení pro lékařskou elektroniku
Vyšlo v časopise: Čes-slov Derm, , 2002, No. 3, p. 125-130
Kategorie: Články

Souhrn

Předmětem sdělení je informace o konstrukci kožního spektrofotometru s kontinuálním spektrem, u kterého byly použity nové součásti. Jde o optická vlákna umožňující přenos informace v blízkém infračerveném, viditelném i ultrafialovém spektru. Dále bylo zabudováno monolytické jádro s CCD elementy a integrační koule, tj. senzor, vlastní konstrukce. Po mnohých pokusech a studiu literatury byly využity komponenty firmy Ocean Optics (USA). Přístroj je opatřen firemním i vlastním softwarem a umožňuje grafické i matematické zpracování naměřených dat. Měření jsou reprodukovatelná, zajištěna je několikerá kalibrace. Řešení je značně levnější, tedy ekonomicky dostupnější než srovnatelné přístroje. Jsou porovnány možnosti a rozdfly s Ramanovou spektroskopií a s přístrojem Spex Skin Scan.V závěru je provedeno technické zhodnocení přístroje, zmíněna možnost využití i v hodnocení fluorescence kůže, popř, ve fotodynamické diagnostice. Vyjmenováno je 14 nejčastějších způsobů použití v praxi i výzkumu. Konkrétní vlastní výsledky měření jsou pro rozsah uvedeny v závěrečné zprávě gramu IGA MZ ČR a v dalších publikacích.

Klíčová slova:
spektrofotometrie kůže - barva kůže - objektivizace

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská dermatologie


2002 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se