Komplexní novinky v onkourologii (KNOU) 2019


Autoři: Vojtěch Novák
Působiště autorů: Urologická klinika LF UK a FN Motol, Praha
Vyšlo v časopise: Ces Urol 2019; 23(2): 168-170
Kategorie: Informace

Karcinom prostaty, ledviny či močového měchýře, tyto hlavní urologické malignity byly předmětem přednášek a diskuzí na dalším, již čtvrtém ročníku Komplexních novinek v onkourologii (KNOU). Tato vzdělávací akce v posledních letech našla své pevné místo v kalendáři mnoha urologů, onkologů, ale i lékařů dalších odborností, kterých se celkem účastnilo 170. Místo konference bylo, jako již tradičně, blízko centra Prahy v hotelu Angelo na pražském Smíchově. Termín KNOU byl v letošním roce také tradiční, tedy v druhé polovině května.

Doc. MUDr. Ivan Minčík, Ph.D., během první přednášky celé konference „Záchovné výkony na ledvině –
hranice možností a způsob provedení“<br>
Fig. 1. Assoc. Prof. Ivan Minčík, M.D., Ph.D., during the conference’s opening lecture „Nephron-sparing
surgeries – the possibility frontiers and method of procedure”
Obr. 1. Doc. MUDr. Ivan Minčík, Ph.D., během první přednášky celé konference „Záchovné výkony na ledvině – hranice možností a způsob provedení“
Fig. 1. Assoc. Prof. Ivan Minčík, M.D., Ph.D., during the conference’s opening lecture „Nephron-sparing surgeries – the possibility frontiers and method of procedure”

I v letošním roce byl zcela jistě udržen vysoký odborný standart nastavený v předcházejících letech. Přední čeští urologové i onkologové v roli přednášejících či panelistů jsou skutečně zárukou kvalitního odborného programu. Osvěžením, které se osvědčilo již v loňském roce, byly přednášky odborníků z přidružených oborů, ať už to byla lekce patologie od prof. Hese, či přehledné vysvětlení PI‑RADS skóre od dr. Rýznarové. Trochu statistiky, ale i pobavení publika, dodal pravidelný přednášející prof. Dušek, který skrze aktuální čísla doložil důležitost léčby urologických malignit, ale i trvající pokrok v této léčbě. Mezinárodní rozměr získala sekce renálního karcinomu, kde byl jedním z přednášejících přední slovenský urolog prof. Minčík. Opět se také představovali nové screeningové programy, tentokrát v oblasti karcinomu prostaty u pacientů po jiné malignitě.

Plný sál při prezentaci prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., v bloku „Léčba generalizovaného karcinomu prostaty”<br>
Fig. 2. A packed audience during the presentation of prof. Luboš Petruželka, MD, CSc., in the „Treatment of
generalized prostate cancer”section
Obr. 2. Plný sál při prezentaci prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., v bloku „Léčba generalizovaného karcinomu prostaty”
Fig. 2. A packed audience during the presentation of prof. Luboš Petruželka, MD, CSc., in the „Treatment of generalized prostate cancer”section

Koncepce, založená na maximální diskuzi o přednášených tématech, koreluje s trendem evropských kongresů a výrazně oživuje celou konferenci. Tradičně lze i díky rozumnému počtu účastníků (v letošním roce…) zapojit publikum, ať už interaktivní formou otázek na panel či hlasováním v rámci kazuistik. V rámci KNOU jako již tradičně proběhly i dva workshopy, zaměřené na fúzní biopsie prostaty případně intravezikální instilace.

Hlasování během kazuistiky MUDr. Jakuba Horňáka „Cystektomie nebo záchovný postup u lokálně pokročilého
nádoru měchýře?“<br>
Fig. 3. Voting time during Dr. Jakub Horňák’s case report „Cystectomy, or a sparing procedure in locally advanced
bladder cancer?”
Obr. 3. Hlasování během kazuistiky MUDr. Jakuba Horňáka „Cystektomie nebo záchovný postup u lokálně pokročilého nádoru měchýře?“
Fig. 3. Voting time during Dr. Jakub Horňák’s case report „Cystectomy, or a sparing procedure in locally advanced bladder cancer?”

Celým programem se táhla hlavní myšlenka společné konference urologů a onkologů, tedy vzájemná komunikace v rámci center a především kvalitní péče o naše společné pacienty. A jak bylo v řadě příspěvků zmíněno, mezioborová spolupráce v této oblasti se skutečně každým rokem zlepšuje, a jistě tomu tak bude i nadále. Možná za tímto zlepšením stojí i tvorba společných seminářů a kongresů typu KNOU.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., při natáčení pro
KNOU TV<br>
Fig. 4. Prof. Marek Babjuk, M.D., CSc., shooting an interview
for KNOU TV
Obr. 4. Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., při natáčení pro KNOU TV
Fig. 4. Prof. Marek Babjuk, M.D., CSc., shooting an interview for KNOU TV

V neposlední řadě je třeba zmínit a pochválit vysoký organizační standart této konference, který se s dalšími ročníky neustále zvyšuje a dosahuje mezinárodní úrovně. Nejinak tomu jistě bude i v přístím roce, a proto bych Vás již nyní spolu s organizátory rád pozval na další ročník, který se uskuteční 22.–23. 5. 2020. Tedy za rok na viděnou. V Praze, 4. června 2019

Kontaktní adresa:

MUDr. Vojtěch Novák

Urologická klinika 2. LF UK a FN Motol

V Úvalu 84, 150 06 Praha

e-mail: vojtech.novak@fnmotol.cz

Foto: Petr Vaněk.

Střet zájmů: Žádný.


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 2

2019 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více