Zpráva z nejstarší dětské nemocnice Spojených států


Autoři: Jan Trachta
Působiště autorů: Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol, PrahaV období od 18. července do 15. srpna tohoto, roku jsem měl možnost navštívit nejstarší, dětskou nemocnici ve Spojených státech – Children ;  ´s Hospital of Philadelphia jako stážista na, oddělení dětské urologie. Stáž finančně podpořila ;  Česká urologická společnost a Nadace T-Soft ;  Eternity, vedená podnikatelem a spisovatelem, dětských pohádek panem Ing. Michalem Vaněčkem. ;  Nemocnice Children´s Hospital of Philadelphia ;  (CHOP) byla postavena roku 1855 poté, co ve městě, zemřelo během jednoho roku více než 300 dětí na, infekční choroby a jeden z místních lékařů Dr. Lewis, zoufalý z opakujících se epidemií, odjel lodí do ;  Londýna podívat se osobně na první dětskou nemocnici, v Británii – dnes slavnou Great Ormond
Vyšlo v časopise: Ces Urol 2018; 22(4): 295-297
Kategorie: Informace

V období od 18. července do 15. srpna tohoto roku jsem měl možnost navštívit nejstarší dětskou nemocnici ve Spojených státech – Children ´s Hospital of Philadelphia jako stážista na oddělení dětské urologie. Stáž finančně podpořila Česká urologická společnost a Nadace T-Soft Eternity, vedená podnikatelem a spisovatelem dětských pohádek panem Ing. Michalem Vaněčkem.

Nemocnice Children´s Hospital of Philadelphia z ulice<br>
Fig. 1. Children´s Hospital of Philadelphia from the street view
Obr. 1. Nemocnice Children´s Hospital of Philadelphia z ulice
Fig. 1. Children´s Hospital of Philadelphia from the street view

CHOP Research Center<br>
Fig. 2. CHOP Research Center
Obr. 2. CHOP Research Center
Fig. 2. CHOP Research Center

Nemocnice Children´s Hospital of Philadelphia (CHOP) byla postavena roku 1855 poté, co ve městě zemřelo během jednoho roku více než 300 dětí na infekční choroby a jeden z místních lékařů Dr. Lewis, zoufalý z opakujících se epidemií, odjel lodí do Londýna podívat se osobně na první dětskou nemocnici v Británii – dnes slavnou Great Ormond Street Hospital, založenou jen tři roky předtím. Od té doby se CHOP rozrostla v jedno z největších a nejslavnější center dětské medicíny na světě, má 527 lůžek a ročně přijme 28 tisíc dětí k hospitalizaci.

Na první pohled jsou tu všude vidět neuvěřitelné investice – do staveb, vybavení, výzkumu a množství personálu. Naproti několika moderním komplexům budov, které nemocnice sdílí s mateřskou Pensylvánskou univerzitou v rozsáhlé čtvrti pojmenované University City, stojí přes řeku moderní mrakodrap a na něm se třpytí velký nápis CHOP Research Center. Peníze na výzkum tu tedy mají.

Robotická pyeloplastika u tříměsíčního kojence<br>
Fig. 3. Robotoc pyeloplasty in 3 month old infant
Obr. 3. Robotická pyeloplastika u tříměsíčního kojence
Fig. 3. Robotoc pyeloplasty in 3 month old infant

Konzultace cystoskopického nálezu on-line
s kolegou v automobilu<br>
Fig. 4. On-line discussion about cystoscopy findings
with a colleague driving his car
Obr. 4. Konzultace cystoskopického nálezu on-line s kolegou v automobilu
Fig. 4. On-line discussion about cystoscopy findings with a colleague driving his car

Dětská urologie funguje jako zcela samostatné oddělení, má 11 dětských urologů na pozici „attending physician“ (obdoba britského konzultanta nebo našeho ordináře) plus mladší lékaře a operuje na dvou až třech operačních sálech od pondělí do pátku. Vedoucím skupiny je ve světě známý Dr. Douglas Canning, na první pohled laskavý šedesátník s výborným smyslem pro humor. Mě osobně sem pozval Dr. Christopher Long, který je mého věku (41 let) a seznámili jsme se na vynikajícím „Salzburském semináři“ v dětské urologii, který CHOP v Rakousku pravidelně pořádá.

Chris přes svůj věk patří v USA k respektovaným robotickým chirurgům a pracovat s ním je, podle mého názoru, radost. Je příjemný, usměvavý a neuvěřitelně efektivní jak v komunikaci, tak v organizaci a práci. Ačkoliv jako dětský urolog nemám ve FNM přístup k robotu, bylo s ohledem na laparoskopické operace velmi přínosné sledovat Chrise, jak dělá roboticky pyeloplastiky (i u tříměsíčního kojence!), reimplantace nebo uretero-ureterální anastomózu – nejen čistě, ale i relativně rychle. Hypospadie se tu operují pod mikroskopem, ale neřekl bych, že o mnoho lépe, než u nás, jenže kdo se věnuje hypospadiím ví dobře, že žádný ideální operační postup neexistuje a každý dělá, co může, aby nemusel přiznat procento svých komplikací.

Podrobná diskuze před náročnou operací
extrofie<br>
Fig. 5. Detailed discussion before the start of a very
difficult operation
Obr. 5. Podrobná diskuze před náročnou operací extrofie
Fig. 5. Detailed discussion before the start of a very difficult operation

S Chrisem Longem, který mě na stáž pozval<br>
Fig. 6. With Christopher Long that invited me to
CHOP
Obr. 6. S Chrisem Longem, který mě na stáž pozval
Fig. 6. With Christopher Long that invited me to CHOP

Jedna z nejzajímavějších věcí, které jsem tu podrobně sledoval, byly operace extrofií měchýře a kloaky – viděl jsem tři a trvaly od 8 do 16 hodin operačního času. Přípravy na každou z nich byly neuvěřitelné. U prvního šestiletého chlapce, který měl být reoperován pro nevyhovující kosmetický a funkční efekt první operace, se sešel celý operační tým sedmi dětských urologů (čtyř „attendings“ a tři rezidenti), aby se díval na 20minutovou cystokopii a následně prohovořil postup operace během téměř hodiny na chodbě, zatímco pacient na stole spal.

Poté se umyly čtyři páry rukou, aby se vtlačily ke stolu vedle instrumentářky a poněkud nekoordinovaně operovaly na prostoru 10 x 20 centimetrů následujících 14 hodin. Celou operaci snímaly tři kamery, nahrávaly a přenášely on-line do Bostonu a do Wisconsinu, kde počínání místních lékařů sledovali další dětští urologové, včetně slavného Mitchella, který prováděnou techniku rekonstrukce popsal a mohl tak komentovat a radit on-line. Nikdo nebyl ve stresu a nepospíchal domů za rodinou, personálně byla celá operace, řekl bych, výtečně zajištěná.

Propojení s Bostonem a Wisconsinem není náhodné – tyto tři dětské nemocnice založili projekt – konsorcium – sdílení všech pacientů s extrofií měchýře a kloaky, aby chirurgové získali operováním této vzácné a velmi složité vady co nejbohatší zkušenosti. Sledují tak vzájemně své operace buď online anebo přiletí pozorovat operaci fyzicky. Ale to není vše.

V červenci 2018 publikovali urologové popsaného konsorcia článek v časopise JAMA Surgery (impakt faktor 8,5) se složitým názvem „A Model for Sustained Collaboration to Address the Unmet Global Burden of Bladder Extrophy,“ který chce říci to, že od roku 2009 létají tři dětští urologové z CHOP každý rok na dva týdny do Gujaratu v Indii, kde pokaždé odoperují pět až deset připravených extrofiků, eventuálně reoperují ty z minulých návštěv. Tomu se říká, mimo jiné, schopnost umět napsat článek, kterou, zdá se, musím já sám ještě hodně zlepšovat. Podobně tak tým z Bostonu létá jednou ročně na dva týdny do Ugandy. Profitují z toho všichni – děti v Indii a Ugandě, tamní lékaři, kteří se naučí nové věci, urologové z USA, kteří se vyoperují a nakonec snad i stážisté a jejich domácí pacienti – například v Praze.

Za podporu stáže výše zmíněným organizacím velmi děkuji.

MUDr. Jan Trachta, FEAPU

Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol Praha,

19. září 2018

Kontaktní adresa:

MUDr. Jan Trachta

Klinika dětské chirurgie 2. LF UK a FN Motol

V Úvalu 84 150 06 Praha

e-mail: honzatrachta@hotmail.com

Střet zájmů: Žádný

Foto: Archiv autora Prohlášení o podpoře: Zpracování článku nebylo podpořeno farmaceutickou firmou.


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 4

2018 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×