Editorial


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2015; 19(3): 183-184
Kategorie: Editorial

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

během letošního léta jsme s napětím očekávali informace meteorologů o ochlazení a deštích, které většinou ne a ne přijít. Tématu informací, jejich dostupnosti a kvalitě, bych se rád dotkl i v tomto úvodníku. Zdroje současných medicínských informací k nám přicházejí v tištěné a elektronické verzi. Zatímco ještě před několika lety byly dostupné zahraniční články jen v rámci poměrně drahých předplatných či v lékařských knihovnách, přechodem na elektronické publikace řada článků i z předních časopisů zpřístupnila běžnému čtenáři prakticky odkudkoli a navíc z některých zdrojů i bezplatně.

Nyní dostáváte do rukou další číslo časopisu Česká urologie (ČU). Již v úvodu se musím pozastavit nad samotným úslovím „do rukou“. Jedná se již o třetí číslo v pořadí, které vychází pouze v elektronické verzi. Pro řadu čtenářů (tj. těch, kteří dříve časopis minimálně rozbalili a prolistovali) jde o významnou změnu. Osobně patřím mezi ty, pro něž má text na papíře stále své kouzlo. Nejen ekonomické, ale i (v dnešní době neopomenutelné) ekologické hledisko jsou důležitými určujícími faktory, zda budou publikace distribuovány ve verzi tištěné, elektronické či obou. Ekonomické hledisko velmi konkrétně při přechodu na pouhou elektronickou verzi zdůvodnil a přiblížil prof. Hora při poslední výroční konferenci v Brně a v prvním letošním čísle ČU. Současná elektronická verze, stejně jako běžné pdf soubory, není ochuzena o možnosti práce s textem. Právě naopak. Umožňuje používání zvýraznění, odrážek, třídění a zálohování článků a díky elektronickým technologiím jsou tak články dostupné prakticky odkudkoli a bez omezení.

Součástí posledních čísel se dále staly přílohy ve formě videí. Zvykli jsme si na ně již z European Urology (kdy bývaly po řadu let distribuovány ve formě vlepených CD v časopise). Faktem je, že nabízené množství českých videí by mohlo být podstatně vyšší vzhledem k tomu, kolik kvalitních videopříspěvků je zasíláno na různé kongresy v tuzemsku i zahraničí. Zálohování videí nejen z endoskopických výkonů bývá na řadě pracovišť samozřejmostí – mj. např. z výukových důvodů. Vzhledem k počtu, komplexnímu spektru a vysoké technické úrovni operačních výkonů bych tímto rád vyzval všechny z vás, kteří již takové videoprezentace máte vytvořené nebo na nich pracujete. Některé náročné výkony se provádějí na omezeném počtu pracovišť a přiblížení technických detailů jednotlivých kroků tak může být pro odbornou veřejnost obohacením, stejně jako vodítkem, na která pracoviště konkrétního nemocného referovat. Jde přece jen mj. i o vizitku daného zdravotnického zařízení.

Neméně významným doplňkem elektronické verze mohou být různé e-learningové kurzy (zatím nabízené formou odkazů zasílaných e-mailem či na stránkách České urologické společnosti) a pokud by byla dostatečná nabídka videí, tak i videotéka. Vzorem nám může být např. již zmiňovaný časopis European Urology a e-learningové aktivity plynoucí z Evropské urologické společnosti prezentované na jejich stránkách. Elektronická verze ČU však nepřináší výhodu pouze v možnosti videoprezentací. Stejně jako dosud je brána jako stěžejní český urologický časopis. Z tohoto hlediska je významný nejen pro prezentace původních prací či review od již akreditovaných urologů s bohatou praxí. Jsou to mladí urologové, kteří potřebují v rámci předatestační přípravy stanovený počet publikací, a právě těmto autorům je časopis ČU otevřen. Proto chceme podpořit všechny z vás, kteří nad nějakou prací k publikaci uvažujete či ji máte dokonce rozpracovanou, abyste ve vaší práci vytrvali. Současně si dovoluji za redakční radu vyzvat i vedoucí pracovníky na pracovištích k podpoře členů vašich týmů při vědecké činnosti a předem za toto děkujeme.

Blížící se výroční konference České urologické společnosti v Olomouci je dalším bodem, jehož bych se rád dotknul. Po dlouhých 20 letech se tato nejvýznamnější tuzemská urologická akce vrací do geografického a současně duchovního srdce Moravy. Přihlášeno je opět významné množství příspěvků vč. videosekcí a dále se připravují přednášky na úrovni state of the art lecture v podání předních českých i zahraničních autorů. Stejně jako v předchozích letech tak lze předpokládat vysokou odbornou úroveň.

A tak bych vám rád popřál do blížícího se podzimu spoustu energie nejen pro práci s pacienty, ale i k vědecko-výzkumné a publikační činnosti. Inspirativní čtení vám přeje a na setkání v Olomouci se těší

Milan Král, 3. 9. 2015


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 3

2015 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Ulcerative colitis_muž_břicho_střeva
Ulcerózní kolitida
nový kurz
Autoři:

Blokátory angiotenzinových receptorů (sartany)
Autoři: MUDr. Jiří Krupička, Ph.D.

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci: od výzkumu do klinické praxe nejen očních lékařů
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se