SEKCE REZIDENTŮ ČESKÉ UROLOGICKÉ SPOLEČNOSTI: REALITA NEBO FIKCE?


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2011; 15(4): 266-267
Kategorie: Zprávy

V roce 2003 byla z podnětu Evropské organizace rezidentů v urologii (ESRU) založena sekce rezidentů České urologické společnosti (ČUS). Ve všech národních organizacích jsou zvoleni dva National Communication Officers (NCO’s), kteří zastupují svou sekci na mezinárodní úrovni. Na ustavující schůzi pořádané v rámci výroční konference ČUS v Ostravě byli v „přeplněném“ sále přítomni pouze zakládající členové: MUDr. Viktor Soukup, PhD., FEBU z Urologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a MUDr. Marek Schmidt, FEBU z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze. V roce 2004 převzali štafetu ve vedení sekce MUDr. Michael Pešl z pracoviště dr. Soukupa a MUDr. Milan Král, PhD. z Urologické kliniky FN Olomouc. Za jejich působení byla vytvořena databáze českých rezidentů v urologii a dr. Pešl získal v letech 2006–2009 prestižní funkci správce databáze všech evropských rezidentů sjednocených v rámci ESRU. Tato databáze je nadále jediným zdrojem příjmů pro provoz organizace ESRU, neboť její každoroční aktualizovaná verze je za úplatu poskytována kanceláři Evropské urologické asociace (EAU).

V rámci výroční konference ČUS v Praze byli v roce 2009 zvoleni noví zástupci sekce rezidentů: MUDr. Otakar Čapoun a MUDr. Antonín Brisuda, FEBU, čímž se vedení sekce vrátilo na původní kliniky. Historicky bylo vždy snahou zůstat co nejblíže sekretariátu ČUS s možností osobního projednávání zásadních otázek v postgraduálním vzdělávání a řešení individuálních problémů rezidentů. Spolupráce s vedením ČUS se nadále prohloubila i za předsednictví doc. Miroslava Hanuše, CSc. (Urocentrum Praha s.r.o.), který svým vstřícným přístupem zajistil v součinnosti s výborem ČUS další podporu našich aktivit.

V roce 2010 jsme vznesli na výbor ČUS dosud nejvyšší požadavky na financování účasti rezidentů na kongresech a ve většině případů nám bylo vyhověno. Úspěšným absolventům písemné i ústní části evropské zkoušky European Board of Urology (EBU) byl proplacen poplatek za obě části (v roce 2010 celkem 800 eur). V posledních letech se také mění filozofie farmaceutických společností, které v oficiální spolupráci s výborem ČUS přispěly na účast rezidentů na zahraničních kongresech. V roce 2011 jsme vylosovali tři rezidenty, kteří se zúčastnili konference EAU Section of Oncological Urology v Londýně, a dva rezidenty s plnou úhradou nákladů při účasti na výroční konferenci EAU ve Vídni. Další rezidenti byli přítomni na kongresu Světové urologické společnosti (SIU) v Berlíně a na dalších sympoziích v Miláně nebo ve Varšavě. Již tradičně výbor ČUS podporuje účast rezidentů na výroční konferenci ČUS a na Central European Meeting (CEM) EAU, který se konal v roce 2010 v Bratislavě a v roce 2011 v Temešváru.

Ve spolupráci se Slovenskou urologickou společností (SUS) se celkem pět zástupců z České republiky zúčastnilo výroční konference SUS ve Skalici, dva rezidenti měli aktivní účast. Z podnětu zástupců ESRU jsme iniciovali vytvoření sekce rezidentů na Slovensku. Vážíme si podpory prof. MUDr. Tomáše Hanuše, DrSc., a prof. MUDr. Jána Klimenta, CSc., kteří se zasadili o vznik této sekce a zajistili recipročně účast deseti slovenských rezidentů na konferenci ČUS v Praze. Za slovenskou sekci byl jako NCO delegován MUDr. Viliam Kubas (FN F. D. Roosevelta, Banská Bystrica). Spolupráce mezi českými a slovenskými rezidenty bude pokračovat i nadále a těšíme se na další setkání na konferenci SUS v Martině, která proběhne ve dnech 6. až 8.června 2012.


V roce 2011 vstupuje sekce rezidentů do spolupráce s novým výborem ČUS v čele s prezidentem prof. MUDr. Markem Babjukem, CSc. Profesor Babjuk přislíbil na poslední výroční konferenci ČUS v Praze plnou podporu naší činnosti s důrazem na zcela zásadní aktivní práci každého rezidenta. Ještě více bude tedy dohlíženo na prezentace posterů a na sdělení rezidentů na různých kongresech, publikování původních prací v českých i zahraničních odborných periodicích nebo účast na grantových projektech. Jednoduše řečeno, spolupráce sekce rezidentů a vedení ČUS se bude odehrávat dle pravidla „něco za něco“. Vedení sekce tedy vyzývá všechny rezidenty k maximálnímu úsilí v aktivní prezentaci svých domovských pracovišť i své vlastní osoby minimálně na poli české urologie.

Na oplátku se budeme snažit získat maximální finanční a organizační podporu rezidentů nejen při účasti na nejvýznamnějších národních a mezinárodních konferencích, ale i vzdělávacích akcích a odborných kurzech.

MUDr. Otakar Čapoun

Urologická klinika 1. LF UK a Praha VFN

e-mail: otakar.capoun@vfn.cz

MUDr. Antonín Brisuda, FEBU

Urologická klinika 2. LF UK a FNM, Praha


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 4

2011 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Ulcerative colitis_muž_břicho_střeva
Ulcerózní kolitida
nový kurz
Autoři:

Blokátory angiotenzinových receptorů (sartany)
Autoři: MUDr. Jiří Krupička, Ph.D.

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci: od výzkumu do klinické praxe nejen očních lékařů
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se