ZEMŘEL PROFESOR HVĚZDOSLAV STEFAN


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2009; 13(2): 186
Kategorie: Zprávy

Lékařská fakulta UK a Fakultní nemocnice v Hradci Králové, Fakulta vojenského zdravotnictví a hradecká veřejnost se 13. února 2009 rozloučily s prof. MUDr. Hvězdoslavem Stefanem, CSc., který zemřel 7. února 2009 v nedožitých 89 letech.


Narodil se ve známé hradecké lékařské rodině. Absolvoval základní školu a v roce 1940 maturoval na klasickém gymnáziu v Hradci Králové.

Po okupaci Československa se zapojil do ilegálního odboje „Obrana národa“ a začal se připravovat po vzoru svých starších bratrů na cestu do zahraničí. Při ilegálním přechodu hranice byl v roce 1941 zatčen, odsouzen a uvězněn v Bayreuthu. Po osvobození věznice v dubnu 1945 se dočkal konce války a vrátil se do Československa. Spolupracoval s velitelstvím americké armády a státními orgány a byl jmenován vládním komisařem pro město Nejdek. Za činnost v odboji a dobu vězení byl vyznamenán v roce 1946 prezidentem Benešem „Československým válečným křížem“.

V roce 1945 v mimořádném letním semestru začal studium medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Splnil se mu sen a v roce 1949 promoval. Po promoci začal pracovat na ORL oddělení v Kolíně, od roku 1952 jako odborný lékař pro chirurgii a urologii na Chirurgické klinice Vojenské lékařské akademie J. E. Purkyně v Hradci Králové. Pod vedením akademika Bedrny získal nejvíce znalostí a operačních zkušeností.

V 60. letech minulého století byl z politických důvodů uvolněn z armády a převeden do civilní služby. Od roku 1960 pracoval jako ordinář a od roku 1982 jako primář Oddělení dětské chirurgie Fakultní nemocnice v Hradci Králové až do doby odchodu do důchodu v roce 1989.

V roce 1967 obhájil dizertační práci na téma „Komplikující choroby zdvojené ledviny“ a byl mu udělen titul CSc. V roce 1968 byl jmenován docentem chirurgie na podkladě habilitační práce „Aganglionární megacolon“ a v roce 1992 profesorem dětské chirurgie za práci „Extrofie močového měchýře“. Po odchodu do důchodu byl v roce 1990 rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka. V letech 1991–2004 pracoval jako konzultant pro dětskou urologii na Urologické klinice FN a poté až do roku 2007 jako smluvní odborný lékař.

Za svůj přínos pro dětskou chirurgii a urologii obdržel řadu medailí a v roce 2005 u příležitosti 85. narozenin převzal stříbrnou pamětní medaili LF UK v Hradci Králové. Byl čestným členem tří společností ČLS JEP, Polské společnosti dětských chirurgů a členem Německé chirurgické společnosti. Publikoval více než 180 článků v českých i zahraničních časopisech, přednesl více než 300 přednášek na domácích i zahraničních kongresech a konferencích. Z historie lékařství vydal monografii „Karel Rokitanský“, za kterou obdržel mimořádnou cenu České urologické společnosti ČLS JEP za rok 2006. V československé medicíně měl i několik odborných priorit. Zavedl radikální komplexní léčbu rhabdomyocarkomu u dětí, kombinovanou léčbu Wilmsova nádoru, funkční rekonstrukci extrofie močového měchýře, rekonstrukční genitoplastiku a úspěšně oddělil srostlá dvojčata.

V osobě pana profesora Stefana ztratila Česká chirurgická i Česká urologická společnost výjimečného a vzácného člověka – významného vědce, odborníka, učitele a zaníceného lékaře malých i dospělých pacientů.

Čest jeho památce!

doc. MUDr. Petr Morávek, CSc.

emeritní přednosta Urologické kliniky

Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty UK v Hradci Králové


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 2

2009 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hereditární TTR amyloidóza – vzácné, nebo jen neodhalené onemocnění? 2. díl
nový kurz
Autoři:

Současné možnosti v léčbě psoriázy

Svět praktické medicíny 4/2022 (znalostní test z časopisu)

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Akutní difuzní bolest břicha může vést k diagnóze vzácného onemocnění
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se