Radiační kaz a jeho prevence


Radiation Caries and Its Prevention

The paper summarizes a 2.5-year experience in prevention and therapy of radiation caries. The project was focused on the examination, sanation of the teeth and the elaboration of a preventive oral-hygienic program consisting of the care of the patient before, in the course and after the end of a complex antitumor therapy. The cohort included 42 patients, 29 men and 13 women with a newly detected malignity of the orofacial region. The A (collaborating) group included 29 patients, and the B (non-collaboration) one consisted of 13 patients, who were willing to observe preventive measures to less than 50%.

In both groups the starting and final values of the KPE, CPI, PLI and PBI indices were compared. The results indicate a statistically significant difference in incidence of caries over the 2.5-year period between the collaborating A group (2.38) and the B group (8.31). There were also significant differences in the values of CPI, PLI and PBI indices indicating compliance of the collaborating group.

Key words:
radiation caries – xerostomia – fluorides – radiotherapy


Autoři: J. Badalová;  Z. Bezrouková
Působiště autorů: Klinika zubního lékařství LF UP a FN, Olomouc přednosta prof. MUDr. M. Eber, CSc.
Vyšlo v časopise: Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 106, 2006, 2, s. 33-37
Kategorie: Články

Souhrn

Práce shrnuje 2,5leté zkušenosti s prevencí a terapií radiačního kazu. Projekt byl zaměřen na vyšetření, sanaci chrupu a vypracování preventivního orálně hygienického programu spočívajícího v péči o pacienta před, v průběhu a po skončení komplexní protinádorové terapie. Pracovní soubor tvořilo 42 pacientů, 29 mužů a 13 žen, s nově zjištěnou malignitou v orofaciální oblasti. Do skupiny A /spolupracující/ bylo zařazeno 29 pacientů, do skupiny B /nespolupracující/ 13 pacientů, kteří byli ochotni dodržovat preventivní opatření na méně než 50 %. U obou skupin jsme porovnávali výchozí a konečné hodnoty indexů KPE, CPI, PLI a PBI. Z výsledků je zřejmý statisticky signifikantní rozdíl v incidenci kazu za 2,5leté období mezi spolupracující skupinou A /2,38/ a skupinou B /8,31/. Rovněž statisticky významné rozdíly hodnot indexů CPI, PLI a PBI svědčí o complianci spolupracující skupiny.

Klíčová slova:
radiační kaz – xerostomie – fluoridy – radioterapie


Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie Stomatologie

Článek vyšel v časopise

Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství

Číslo 2

2006 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více