Psychoterapie deprese – přístup gestalt terapie


Psychotherapy of Depression – the Approach of Gestalt Therapy

According to current knowledge psychotherapy alone or in combination with pharmacotherapy is effective in the treatment of depressive disorder and represents an accessible possibility of increasing effectiveness of the treatment of depression. There is a great number of psychotherapeutic approaches and their theoretical perspectives and practical approaches to the treatment of depression differ. This article contributes to the transparency of the spectrum of psychotherapeutic approaches by description of gestalt therapy and its practical application in clinical practice. The description is supplemented by an overview of the evidence of efficiency.

Key words:
depression, psychotherapy, combined treatment, gestalt therapy.


Autoři: J. Roubal
Působiště autorů: Soukromá psychiatrická ambulance, Havlíčkův Brod ;  Institut pro gestalt terapii, Praha ;  Katedra psychologie FSS MU, Brno
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 103, 2007, No. 7, pp. 341-345.
Kategorie: Souborné referáty

Souhrn

Psychoterapie, ať už samotná nebo v kombinaci s farmakoterapií, je podle dosavadních poznatků účinná při léčbě depresivního onemocnění a představuje dostupnou možnost zvýšení efektivity léčby deprese. Existuje však velké množství psychoterapeutických směrů, které k léčbě deprese přistupují z teoretického i praktického hlediska rozdílně. Tento článek přispívá k zpřehlednění spektra psychoterapeutických přístupů k depresi popisem gestalt terapie a její praktické aplikaci v klinické praxi. Popis je doplněn přehledem evidence účinnosti.

Klíčová slova:
deprese, psychoterapie, kombinovaná léčba, gestalt terapie.


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se