MUDr. Blahoslav Rejchrt oslavil sté výročí narození


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Oftal., 70, 2014, No. 6, p. 247
Kategorie: Osobní zprávy

V těchto dnech se dožil sta let významný oční lékař MUDr. Blahoslav Rejchrt. Narodil se 15. listopadu 1914 v rodině řídícího učitele v Černilově nedaleko Hradce Králové. Vystudoval klasické gymnázium a už během studentských let navštívil USA a Kanadu. Jako vítěz literární soutěže u příležitosti světového kongresu YMCA v Torontu byl přijat prezidentem USA Herbertem Hooverem v Bílém domě.

Během studií na Lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze navštívil Brusel, Paříž a Barcelonu a v roce 1937 dokonce v Paříži Pabla Picassa.

Po promoci v roce 1946 nastoupil na Oční kliniku akademika Kurze v Praze, kde setrval do roku 1952. V tomto roce byl jmenován přednostou očního oddělení Nemocnice v Karlových Varech, kde také zastával funkci zástupce ředitele.

Za svůj život napsal dr. Rejchrt řadu vědeckých prací, mezi nimi i (společně s MUDr. M. Válovou) publikaci o Novosibirské metodě léčby poleptání očí podspojivkovými injekcemi vlastní krve s penicilinem. Navštívil také tehdejší Sovětský svaz a v letech 1962–1967 působil jako expert na Kubě.

V Karlových Varech pracoval po celých 26 let, během nichž své oddělení vybavil nejmodernější technikou. Vychoval řadu oftalmologů, kteří pokračovali v jeho práci poté, co bylo oční oddělení přeloženo do Ostrova.

Po odchodu do důchodu v roce 1978 pracoval ještě na částečný úvazek v Říčanech.

V současné době žije dr. Rejchrt v Domě s pečovatelskou službou v Perninku na Karlovarsku.

Zde ho také u příležitosti jeho stého výročí narození v sobotu 15. listopadu navštívili jeho bývalí kolegové. Mimo jiné se dozvěděli, že laureát sepsal v důchodu paměti, v nichž se věnuje nejen svým zahraničním cestám, ale i některým důležitým okamžikům ze své lékařské praxe.


Za kolektiv jeho bývalých spolupracovníků

MUDr. Jiří Prokop


Štítky
Oftalmologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská oftalmologie

Číslo 6

2014 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×