MUDr. Hanuš Baš, CSc., devadesátiletý


Autoři: prof. MUDr. Evžen Růžička, DrSc.;  MUDr. Ondřej Škoda, Ph.D.;  Feso
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2020; 83/116(6): 681
Kategorie: Personalia

V adventní čas blahopřejeme výjimečné osobnosti československé neurologie. 9. prosince 2020 se 90 let dožívá MUDr. Hanuš Baš, CSc., emeritní primář neurologického oddělení nemocnice v Jihlavě a čestný člen České neurologické společnosti. Fotografie z rodinné oslavy dokládá, že v případě pana primáře nejsou slova, že se svého výročí dožívá v plné duševní a tělesné svěžesti, pouhým klišé. Ačkoli letošní rok nepřál našim osobním setkáním na seminářích, na národním sjezdu či v divadlech a na koncertech, víme, že pan primář je stále v živém kontaktu s odborným a kulturním děním.

Dnešní jubilant je jednou z mimořádných primářských osobností československé neurologie narozených v rozmezí let 1929–1931. Hanuš Baš, Svatopluk Káš, Jan Országh a Zdeněk Pinta stejně jako o málo mladší Pavel Drábek a Otakar Skřivánek zakládali a vedli svá neurologická oddělení v nelehkých 60.–80. letech 20. století. Samozřejmě se věnovali oboru v celé jeho šíři, ale zvláště se snažili zlepšit dia­gnostiku a léčbu CMP a položili tak základy moderní péči o ikty. Více o jubilantovi v laudaci současného jihlavského primáře MUDr. Ondřeje Škody, Ph.D. i v osobních vzpomínkách Hanuše Baše publikovaných v tomto časopise (Baš H. Vzpomínky neurologa. Cesk Slov Neurol N 2016; 79/112 (2): 244–245).

Přidávám se tedy ke gratulaci za Hennerovu neurologickou kliniku

Ad multos annos!

prof. MUDr. Evžen Růžička, DrSc.


Letošní jubilant MUDr. Hanuš Baš, CSc. patří bezesporu mezi nejvýznamnější lékařské osobnosti Vysočiny a zároveň mu náleží trvalé místo v galerii budovatelů samostatných neurologických oddělení v Československu druhé poloviny 20. století. Pro kolegu Baše je neurologie celoživotní láskou, s kterou si padli do oka už v průběhu studií na lékařské fakultě v Praze, kde v letech 1953–1954 pracoval jako pomocná vědecká síla na Hennerově klinice. Hned po své promoci na jaře roku 1955 nastoupil na neurologické oddělení nemocnice v Jihlavě. Po absolvování základní vojenské služby pokračoval v práci na jihlavské neurologii, kde se po složení 1. atestace stal zástupcem primáře. Mimo jiné se v té době zasloužil o rozvoj epileptologické laboratoře poté, co absolvoval EEG školení na pražské Hennerově klinice. V letech 1961–1963 odešel do tehdejší NDR, kde pracoval ve funkci zástupce primáře a později šéfa neurologického oddělení v krajské nemocnici v Görlitzu. Po svém návratu do Čech založil samostatné neurologické oddělení v Jindřichově Hradci, kde pak působil 11 let jako jeho primář. Své dlouhé nemocniční angažmá zakončil jako primář neurologického oddělení v Jihlavě. V této funkci pracoval od roku 1974 do roku 1991. Pod jeho vedením se jihlavská neurologie s 62 lůžky stala největším neurologickým oddělením v kraji a také jedním z největších v republice. Průkopnickým činem bylo založení první neurologické jednotky intenzivní péče v kraji. I po svém odchodu do důchodu kolega Baš pracoval ještě řadu let jako neurologický konziliář a EEG specialista v Psychiatrické nemocnici Jihlava a také ve své soukromé neurologické ambulanci v Třešti. Nadále působil i jako soudní znalec v oboru neurologie. MUDr. Hanuše Baše jsem již nezažil jako primáře v jihlavské nemocnici, ale měl jsem možnost poznat ho během odborných a společenských setkání na Vysočině jako milého, velmi energického a pozitivně laděného člověka, který zasvětil neurologii doslova celý svůj život. Milý Hanuši, je mi ctí jít ve Tvých stopách na pracovišti, které jsi mnoho let budoval. Přeji Ti vše dobré ke Tvému krásnému životnímu jubileu a do dalších let pevné zdraví, dobrou náladu a trvání Tvého nezdolného optimismu.

MUDr. Ondřej Škoda, Ph.D., FESO

primář neurologického oddělení v Jihlavě


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 6

2020 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se