Navrátil L. et al – Neurochirurgie. 1st ed. Praha: Karolinum 2012, 166 stran.


Autoři: Z. Novák
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2013; 76/109(1): 121
Kategorie: Recenze

Cílem recenzovaného díla kolektivu plzeňských autorů je souvislá a ucelená prezentace poznatků z oboru neurochirurgie v rozsahu, který je adekvátní a dostačující pro studenty všeobecného lékařství. Celkově velmi zdařilé dílo ovšem tento cíl přesahuje, protože může přinášet důležité informace i pro graduované lékaře. Svým obsahem pokrývá rozhodující kapitoly neurochirurgie a nevyhýbá se ani oblastem, kde neurochirurgie hraničí s ostatními obory, především s problematikou neurologickou, neuroanesteziologickou a neurointenzivní péče. V logicky řazené a přehledné knize navazují na obecné kapitoly stati speciální, pokrývající nejdůležitější neurochirurgické subspecializace – vrozené vady centrálního nervového systému, neurotraumatologii, cévní neurochirurgii, neuroonkologii, problematiku zánětlivých neurochirurgických onemocnění, funkční neurochirurgie, spondylochirurgie včetně nádorových onemocnění páteře a celý oddíl speciální neurochirurgie pak uzavírá kapitola o onemocněních a traumatech periferních nervů. V každé kapitole jsou přehledně shrnuty relevantní patofyziologické poznatky s následně navazujícím zpracováním indikačních kritérií a možností operačního řešení. Celé dílo doplňuje vhodně vybraná obrazová dokumentace. Kniha svým pečlivým zpracováním a didaktickou kvalitou navazuje na klasickou tradici vynikajících textů profesora Mračka, které byly zdrojem poznání a poučení pro generace českých a slovenských neurochirurgů. Závěrem lze jen vyjádřit přesvědčení, že tato zdařilá kniha bude podobným zdrojem poučení pro generace studentů lékařské fakulty a lékařů zajímajících se o problematiku neurochirurgie.

prof. MUDr. Zdeněk Novák, CSc.

přednosta Neurochirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se