Cohen-Gadol AA, Spenser DD. The Legacy of Harvey Cushing. Stuttgart, New York: Thieme 1999. ISBN973-3-13-147861-0.


Autoři: P. Haninec
Vyšlo v časopise: Cesk Slov Neurol N 2008; 71/104(1): 112
Kategorie: Z odborné literatury

Klinická neurochirurgie byla založena díky úsilí mnoha průkopníků. Jedním z nich byl Harvey Cushing. Vzhledem k tomu, že mnoho směrů neurochirurgie nebylo probádáno, snahou Cushinga bylo vytvořit osobní registr pacientů, který by sloužil jako zdroj poučení a poznání. Tak vznikl jeho velmi podrobný registr nádorů mozku s fotografickou dokumentací a s kresbami. Autor knihy (Aron A. Cohen-Gadol) měl možnost pracovat s původním registrem Cushinga, a tak vznikla myšlenka napsat tuto knihu. Publikace má 568 stran a mnoho původních fotografií a náčrtů. Autoři předkládají celkem 6 kapitol, které se zabývají nejenom problematikou nádorů mozku a míchy, ale téměř celým spektrem tehdy známých neurochirurgických operací. Například první kapitola popisuje nádory hypofýzy a paraselární oblasti, kapitola třetí se zabývá meningiomy, čtvrtá kapitola popisuje léčbu a jednotlivé kazuistiky mozkových aneuryzmat a arteriovenózních malformací. V šesté – poslední kapitole čtenář najde popis operací a stavu pacienta například z oblasti tumorů pažní pleteně, faciálního hemispazmu, neurinomu n. VIII a mnoha dalších. Jednotlivé kazuistiky jsou bohatě dokumentovány, a to jak fotografickým materiálem, schématy, tak i podrobným vlastnoručním popisem Cushinga. I když neurochirurgie prodělala obrovský skok dopředu, od pionýrských dob H. Cushinga, jsou výsledky prezentované v této publikaci a snaha věhlasného neurochirurga o pokrok v oboru obdivuhodné. Uvedená publikace je cenná také z historického hlediska. Ukazuje v krátkém historickém období neuvěřitelný pokrok konkrétního medicínského oboru, a to jak v diagnostice, tak i v samotné léčbě.

prof. MUDr. Pavel Haninec, CSc.


Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie Neurologie
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie

Číslo 1

2008 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se