Farmakologické aspekty lymeské borreliózy


Pharmacological Aspects of Lyme Borreliosis

Clinical signs of Lyme boreliosis in humans are versatile and in their whole scope they finally affectthe nervous system, heart, and joints. The therapeutic effect of antibiotics is maximal in the firstacute stage of the disease when doxycycline and amoxiciline are administered. These antibioticspossess a comparable in vitro effect, tissue penetration, pharmacokinetics, and therapeutic effect.The treatment of disseminated infections in the second stage, such as neuroborreliosis, carditis, andiritis, is difficult and with relative success they are treated with large doses of penicillin G, orcefriaxon, and doxycycline. The treatment of the third stage of borreliosis aims at chronic inflammatorychanges in the affected organs. Antibiotics, however, are successfully effective only in 50 %of cases. Administration of antibiotics, such as tetracycline, cefuroxim, doxycycline, or large doses ofpenicillin is a long-term one, coming up to four weeks. A special therapeutic regimen is used inpregnant women and children.

Key words:
Lyme boreliosis – pharmacotherapy – antibiotics


Autoři: J. Dvořáková ;  V. Celer 1
Působiště autorů: Ústav humánní farmakologie a toxikologie VFÚ a FF, Brno1Ústav mikrobiologie a imunologie VFÚ Brno a FVL, Brno
Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2004; , 159-164
Kategorie: Články

Souhrn

Klinické projevy lymeské borreliózy u člověka jsou velmi pestré a v celé své šíři postihují nakonecnervový systém, srdce a klouby. Léčebný efekt antibiotik je maximální v prvním akutním stadiuonemocnění s aplikací doxycyklinu a amoxicilinu. Tato antibiotika mají srovnatelný efekt in vitro,tkáňovou penetraci, farmakokinetiku i léčebný efekt. Léčba diseminovaných infekcí ve druhémstadiu, jako je neuroborrelióza, karditida a iritida je obtížná a s relativním úspěchem je léčenavysokými dávkami penicilinu G, případně ceftriaxonem a doxycyklinem. Léčba třetího stadiaborreliózy je zaměřena na chronické zánětlivé změny v postižených orgánech. Účinnost antibiotikje však úspěšná pouze u 50%případů. Aplikace antibiotik, jako je tetracyklin, cefuroxim, doxycyklinči vysoké dávky penicilinu, je dlouhodobá, dosahující až 4 týdnů. Zvláštní terapeutický režim jeaplikován u těhotných žen a dětí.

Klíčová slova:
lymeská borrelióza – farmakoterapie – antibiotika

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Farmacie Farmakologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská farmacie


2004 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se