Zemřel prof. MUDr. Robert Bardfeld, DrSc. (10. června 1925 – 20. října 2019)


Vyšlo v časopise: Čes. Revmatol., 27, 2019, No. 4, p. 227-228.
Kategorie: Ze života společnosti

Zastihla nás smutná zpráva o úmrtí prof. MUDr. Roberta Bardfelda, DrSc. Prof. Robert Bardfeld se narodil v Dobřichovicích u Prahy, ale po přestěhování studoval střední školu v Roudnici. Během studia na střední škole byl ještě se spolužáky zatčen a odvlečen do koncentračního tábora Buchenwald, kde se dočkal v dubnu 1945 osvobození tábora. Po skončení války se bleskově připravoval na maturitu a začal studovat medicínu, kterou absolvoval 20. května 1950. Po studiích pracoval nejprve v Písecké nemocnici a od roku 1954 nastoupil do Revmatologického ústavu. V roce 1955 složil atestaci z pediatrie a v roce 1958 z revmatologie. V roce 1965 obhájil kandidátskou disertační práci. V letech 1965–1990 vedl imunologickou laboratoř a po Sametové revoluci se stal na 2 roky statutárním zástupcem ředitele ústavu. V roce 1984 byl jmenován docentem a v roce 1992 profesorem pro obor vnitřní lékařství.

Ve Výzkumném ústavu chorob revmatických, později v Revmatologickém ústavu pracoval až do roku 2011. Působil na zahraničních stážích v Německu, Itálii a Švýcarsku, každoročně byl zván na revmatologické kongresy po celém světě a možno říci, že je jedním z nejvýznamnějších pokračovatelů prof. F. Lenocha v oboru revmatologie.

Prof. MUDr. R. Bardfeld, CSc. v Arcibiskupském paláci
v Praze při slavnostním večeru v rámci EULAR kongresu v roce 2001
Obr. 1. Prof. MUDr. R. Bardfeld, CSc. v Arcibiskupském paláci v Praze při slavnostním večeru v rámci EULAR kongresu v roce 2001

Mezi svá největší ocenění vždy počítal Česko-slovenský válečný kříž 1939, který dostal v roce 1946, a Československou vojenskou medaili za zásluhy druhého stupně.

Je držitelem ceny Henryho Dunanta, zakladatele Červeného kříže a nositele Nobelovy ceny míru z roku 1901, která je každoročně udělována International Medical Organization of Humanity za mimořádné zásluhy v oblasti lidskosti, míru a přátelství. Profesně byl oceněn na Světovém revmatologickém kongresu v Praze v roce 1969. Byl také čestným členem České revmatologické společnosti.


Prof. Bardfeld byl významným vědeckým pracovníkem. Měl dva hlavní směry svého vědeckého bádání. Jedním z nich byla imunologie, vybudoval také imunologické laboratoře v ústavu, kde zaváděl stále nové metodiky a byl přes 20 let jejich vedoucím. Druhou oblastí byla pediatrická revmatologie, zde ho lze považovat společně s prof. S. Havelkou za zakladatele tohoto oboru v České republice.

Měl jsem čest pracovat s prof. Bardfeldem téměř 40 let a myslím, že jsem měl i podobný názor jako ostatní kolegové. Prof. Bardfelda jsme si nesmírně vážili pro jeho akademické schopnosti, ale také jako vynikajícího lékaře a klinika. K nám mladším byl vždy nesmírně milý a ochotně nás zasvěcoval do problematiky našeho oboru. Byl vždy synonymem noblesního a slušného člověka, kterého měli všichni rádi.

Spolupracovníci MUDr. Roberta Bardfela (v letech
1957až 1966), zleva: MUDr. J. Maleček, MUDr. R. Bardfeld,
MUDr. S. Havelka, MUDr. K. Pavelka st., MUDr. O. Vojtíšek
Obr. 2. Spolupracovníci MUDr. Roberta Bardfela (v letech 1957až 1966), zleva: MUDr. J. Maleček, MUDr. R. Bardfeld, MUDr. S. Havelka, MUDr. K. Pavelka st., MUDr. O. Vojtíšek

S prof. Bardfeldem odchází jeden z posledních představitelů původních žáků prof. Lenocha, zakladatele Revmatologického ústavu. Jsme velmi šťastní, že v současné době můžeme navázat právě na Lenochovu školu a školu jeho nejbližších spolupracovníků a žáků.

Vážený pane profesore,

i když už nejste mezi námi, Vaše památka bude vždy v Revmatologickém ústavu s láskou a úctou zachována.

prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.


Štítky
Dermatologie Dětská revmatologie Revmatologie

Článek vyšel v časopise

Česká revmatologie

Číslo 4

2019 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.