Využití kryokonzervovaných spermií


Use of Frozen Sperm Cells in the Microaggulation Test

Objective:
The aim of this study was to find out the behavior of sperm cryopreserved in microag-glutination test (TAT).Methods: TAT using native sperm pertains to the screening methods in spermagglutinating anti-bodies. Spermatozoa cryopreserved in egg-yolk medium, just in seminal plasma or in the commer-cial made medium - Medi - Cult (Denmark) were used in this study.Setting: Department of Gynaecology and Obstetrics, Institut of Clinical Immunology and Allergo-logy Medical Faculty of Charles University, Pilsen.Results: 367 tests were performed together. It includes 108 examinations with native spermatozoa,59 with spermcryopreserved in egg-yolk medium, 109 with spermcryopreserved just in seminalplasma and 91 in Medi-Cult medium. The correspondance of results with native and cryopreser-ved sperm was found in 24% for egg-yolk medium, in 69% for seminal plasma and in 77% forcommercial medium Medi-Cult.Conclusion: The results show that spermcryopreservation in Medi-Cult medium or just in theseminal plasma are able to be used in TAT for detection of spermagglutinating antibodies.

Key words:
microagglutinating test, sperm, cryopreservation, infertility


Autoři: P. Seifertová;  Z. Ulčová-Gallová;  P. Panzner *;  K. Křižanovská;  Z. Rokyta
Působiště autorů: Gynekologicko-porodnická klinika LF UK a FN v Plzni, přednosta doc. MUDr. Z. Rokyta, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes. Gynek.2000, , č. 3 s. 138-141
Kategorie: Články

Souhrn

Cíl studie:
Studie byla zaměřena k využití kryokonzervovaných spermií v mikroaglutinačním tes-tu (TAT-tray microagglutination test).Metodika: TAT patří mezi screeningovou metodu vyhledávání spermaglutinačních protilátek, přikteré obvykle používáme čerstvých promytých spermií. V předkládané studii jsme použili jednaknativní spermie, jednak konzervované a to ve žloutkovém mediu, nebo jen v seminální plazměnebo konzervované v komerčním médiu Medi-Cult (Dánsko).Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika a Ústav klinické imunologie a alergo-logie LF UK a FN v Plzni.Výsledky: Celkem jsme provedli 367 vyšetření (108 s nativními spermiemi, 59 se spermiemi kryo-konzervovanými ve žloutkovém médiu, 91 v médiu Medi-Cult, 109 v seminální plazmě). Při srovnání výsledků TATu s nativními a kryokonzervovanými spermiemi došlo ke shodě v metodice ve24 % pro spermie ve žloutkovém médiu, v 69 % pro spermie v seminální plazmě a v 77 % pro sper-mie v médiu Medi-Cult.Závěr: Vedle nativních spermií lze při vyšetřování spermaglutinačních protilátek použít i spermiekryokonzervované v konzervačním médiu Medi-Cult nebo kryokonzervované v seminální plazmě.Spermie uchovávané ve žloutkovém médiu jsou pro TAT nevhodné.

Klíčová slova:
mikroaglutinační test, kryokonzervované spermie, neplodnost

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie


2000 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více