Zemřel prof. MUDr. PhDr. Eugen Strouhal, DrSc.


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2016; 155: 335
Kategorie: Osobní zprávy

V letošním druhém čísle ČLČ jsme uveřejnili obsáhlé laudatio k 85. narozeninám profesora Eugena Strouhala, doyena českých antropologů a paleopatologů. Nyní přichází smutná zpráva – pan profesor zemřel dne 20. října 2016.


Do dějin české vědy se nesmazatelně zapsal svými výzkumy v Abusíru u Káhiry a zejména v Núbii v rámci Mezinárodní akce na záchranu núbijských památek UNESCO (1961, 1964, 1965). V letech 1968−1990 byl v politické nemilosti, v té době mj. pracoval na egyptských sbírkách Náprstkova muzea. V roce 1973 se v americkém Detroitu stal jediným evropským zakladatelem paleopatologické asociace a tento nový obor spolu s prof. Vyhnánkem a doc. Stloukalem zavedl též u nás. Teprve po změně politických poměrů se mohl vrátit zpět na Univerzitu Karlovu, do Ústavu dějin lékařství 1. lékařské fakulty UK, kde přednášel nejen pro posluchače lékařství, ale též pro antropology z Přírodovědecké fakulty a pro egyptology. Aktivně působil v redakčních radách několika vědeckých časopisů.

Nejznámější z více než tisíce publikací a vědeckých sdělení jsou „Život starých Egypťanů“ (kniha vyšla v 9 jazycích ve 12 státech, vč. USA a Japonska) a trilogie „Lékařství starých Egypťanů“, jehož 3. díl pan profesor teprve připravoval. Byl čestným členem 6 zahraničních a 4 domácích vědeckých společností a za svou činnost byl oceněn 8 pamětními medailemi, včetně zlaté medaile Jana Evangelisty Purkyně za celoživotní dílo.

redakce


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se