Používání solária zvyšuje pravděpodobnost spinocelulárního karcinomu kůže

31. 3. 2015

Model expozice slunečnímu záření zahrnující každodenní „prázdninovou“ expozici a expozici v soláriu ukázal významně zvýšené riziko spinocelulárního karcinomu u osob využívajících solária zvláště při rychlém opalování s vysokým výkonem.

Ultrafialové sluneční záření je považováno za hlavní složku prostředí, která vede ke vzniku spinocelulárního karcinomu kůže (SCC). Toto riziko prokazatelně stoupá s kumulativní expozicí UV záření. Dosavadní modely rizika SCC ovšem nezahrnovaly vliv solárií.

Britští autoři proto využili publikované hodnoty úrovně UV záření dosahované v soláriích k měření skutečné úrovně expozice v soláriích a zařadili je do modelu spolu s běžnou každodenní expozicí slunečnímu záření a s „prázdninovou“ expozicí. Každodenní a „prázdninová“ expozice tvořily základní expozici. Relativní riziko vzniku SCC bylo stanoveno jako poměr expozice v soláriu + základní expozice a základní expozice.

Při odhadnuté střední expozici UV záření v soláriu dosahující 176 erytémových dávek (SED) za rok ve věku 20–35 let přidané ke střední základní expozici 166 SED/rok ve věku 20–35 let bylo zjištěno 90% zvýšení rizika SCC ve věku 55 let (RR = 1,9). Při vyšší expozici UV záření v soláriích (302 SED/rok ve věku 20–35 let) bylo riziko SCC ve věku 55 let vyšší o 180 % (RR = 2,8).

Jak uvádějí autoři v článku věnovaném výsledkům této práce, který byl publikován v únoru 2015, jde o první odhad rizika SCC pomocí modelu, který zahrnuje údaje o odhadované expozici UV záření v soláriích podle měřených hodnot záření. Tento model prokázal, že zvýšení rizika SCC daného pravidelným používáním solária může být velmi významné.

(zza)

Zdroj: Tierney P., de Gruil F. R., Ibbotson S., et al. Predicted increased risk of squamous cell skin cancer induction associated with sunbed exposure habits. Br J Dermatol. 2015 Feb 3. [Epub ahead of print]Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se