Patologickou závislostí na počítačových hrách trpí 1,6 % evropských adolescentů

1. 5. 2015

Do DSM-5 byla nedávno přidána nová nozologická jednotka označovaná jako porucha z hraní internetových her (Internet Gaming Disorder, IGD). Epidemiologický průzkum provedený v 7 evropských zemích ukázal nezanedbatelný podíl dospívajících, kteří splňují diagnostická kritéria této poruchy, navíc se současným výskytem psychopatologických projevů.

IGD spadá do kategorie nelátkových závislostí. Představuje excesivní hraní počítačových her online, které je provázeno poruchou funkceschopnosti a tísní. Prevalence IGD a souvisejících psychopatologických jevů byla na mezinárodní úrovni poprvé hodnocena v projektu nazvaném EU NET ADB, který zahrnoval reprezentativní vzorek 12 938 adolescentů ve věku 14 až 17 let. Kritéria IGD splňovalo plně 1,6 % z nich a dalších 5,1 % bylo rozvojem této závislosti ohroženo (splňovalo až čtyři z diagnostických kritérií). Prevalence se mezi jednotlivými státy mírně lišila. Významným zjištěním byla souvislost s psychopatologickými jevy, zejména agresivitou, chováním charakterizovaným nedodržováním pravidel a sociálními problémy.

Tento průzkum ukázal, že závislost na internetových hrách je mezi evropskou mládeží častým fenoménem spojeným s psychosociálními problémy. Zdůraznil potřebu preventivních a terapeutických programů cílených na danou věkovou skupinu.

(zza)

Zdroj: Müller K. W., Janikian M., Dreier M., et al. Regular gaming behavior and internet gaming disorder in European adolescents: results from a cross-national representative survey of prevalence, predictors, and psychopathological correlates. Eur Child Adolesc Psychiatry. 2014 Sep 5. [Epub ahead of print]Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se