Kombinovaná terapie axitinibem a crizotinibem ovlivňuje kostní metastázy u kastračně rezistentního karcinomu prostaty

17. 11. 2014

Kastračně rezistentní karcinom prostaty (CRPC) je jednou z hlavních příčin úmrtí mužů ve spojení s nádorovým onemocněním. Primární příčinou mortality a morbidity těchto pacientů jsou kostní metastázy a remodelace, která vede k osteoplastickým a osteolytickým lézím. Relativně krátce je známo, že multikinázový inhibitor (VEGFR2 and c-MET inhibitor) cabozantinib má účinek na kostní léze těchto pacientů. V předkládané studii se autoři zaměřili na jiné multikinázové inhibitory – axitinib (VEGFR inhibitor) a crizotinib (c-MET inhibitor) – a jejich efekt při kombinovaném podávání myším modelům s CRPC.

Kastračně rezistentní karcinom prostaty (CRPC) je jednou z hlavních příčin úmrtí mužů ve spojení s nádorovým onemocněním. Primární příčinou mortality a morbidity těchto pacientů jsou kostní metastázy a remodelace, která vede k osteoplastickým a osteolytickým lézím. Relativně krátce je známo, že multikinázový inhibitor (VEGFR2 and c-MET inhibitor) cabozantinib má účinek na kostní léze těchto pacientů. V předkládané studii se autoři zaměřili na jiné multikinázové inhibitory – axitinib (VEGFR inhibitor) a crizotinib (c-MET inhibitor) – a jejich efekt při kombinovaném podávání myším modelům s CRPC.

Myší modely byly připravené podáním VcaP-Luc buněk a rozděleny do dvou skupin – kastrované a bez zásahu na varlatech. Zvířata pak byla randomizovaná do 4 skupin, kterým byly podávány buď neúčinná látka (nosič), crizotinib, axitinib, nebo kombinace axitinibu s crizotinibem. Zvířata byla sledovaná jednou týdně pomocí 2-D RTG zobrazení k monitoraci kostní remodelace. Na konci studie byly vyšetřeny tibie zvířat pomocí HR 3D mikro-CT zobrazení.

Léčba crizotinibem zmenšila osteolytická ložiska u kastrovaných zvířat. Axitinib byl schopen zmenšovat osteoblastické léze u nekastrovaných zvířat. Kombinovaná léčba axitinibem a crizotinibem nápadně potlačila tibiální remodelaci, což vedlo k významnému zmenšení jak osteoblastických, tak i osteolytických lézí.

Data z této studie ukázala, že kombinovaná terapie multikinázovými inhibitory c-MET a VEGFR může být přínosem pro léčbu metastatického postižení kostí u kastračně rezistentního karcinomu prostaty. Současně bylo prokázáno, že tyto léky fungují v různých stadiích vývoje kostního postižení u této nemoci.

(eza)

Zdroj: Eswaraka J., et al. Axitinib and crizotinib combination therapy inhibits bone loss in a mouse model of castration resistant prostate cancer. BMC Cancer 2014 Oct 2; 14 (1): 742; doi: 10.1186/1471-2407-14-742Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se