HemaGel jako moderní prostředek vlhkého hojení ran

19. 11. 2017

V současnosti se stále více dostává po popředí vlhké hojení ran. Jednou z možností je v tomto případě využití HemaGelu, který kromě zachování vlhkého prostředí podporuje i přirozené reparační procesy, odstraňuje z rány volné radikály a omezuje cytotoxicitu některých iritantů.

Hojení ran

Poranění kůže mohou vznikat různými mechanismy a jejich spektrum je velmi široké − od drobných povrchových oděrek po hluboké chronické ulcerace. Způsob léčby je závislý na typu rány, jejím rozsahu, případné infekci rány i na celkovém zdravotním stavu pacienta. Zatímco dříve v léčbě ran dominovalo suché krytí, v posledních desetiletích se stále více preferuje vlhké hojení. Vlhké krytí podporuje granulaci a epitelizaci rány. Zároveň často také snižuje bolestivost rány jak v době, kdy je pod krytím, tak zejména během převazů.

V současné době existují rozličné typy krytí pro vlhké hojení ran ve všech stadiích procesu hojení. Je prokázáno, že rána ve vlhkém prostředí má až o 40 % kratší dobu hojení ve srovnání s metodami suchého krytí a je snížena četnost převazů. To vše snižuje zátěž pacienta a vede i k významné úspoře finančních prostředků vydaných na léčbu.

HemaGel

HemaGel je jedním z prostředků určených k vlhkému hojení ran. Jedná se o hydrofilní methakrylátový gel na bázi síťovaného kopolymeru 2-hydroxyethylmethakrylátu (2-HEMA) obsahující polymerně vázané stericky stíněné aminoskupiny, který byl vyvinut Ústavem makromolekulární chemie AV ČR. Svým složením se řadí k moderním polymerním biomateriálům. Při in vitro i in vivo testech byla potvrzena dobrá biokompatibilita 2-HEMA a také velmi nízký alergizační potenciál.

Hlavním mechanismem účinku HemaGelu je vytvoření vhodných podmínek pro hojení rány, zejména udržení vhodného pH, jež podporuje funkci mnoha cytokinů zapojených do procesu hojení. Dalším důležitým faktorem je zajištění dostatečné vlhkosti rány, zároveň však díky svému složení neuvolňuje vodu a nedochází k maceraci rány a jejího okolí. Mezi jeho další účinky patří vychytávání volných kyslíkových radikálů z rány a omezení cytotoxických účinků některých látek, což dále napomáhá přirozeným regeneračním procesům tkáně. Díky své struktuře na ráně nezasychá a ani se nevstřebává − vytváří tak dlouhodobé pružné krytí.

U drobnějších akutních poranění je výhodou jak umožnění plného rozvinutí přirozených reparačních procesů v ráně v exsudativní fázi hojení ihned po vzniku rány, tak i následná ochrana rány se současnou podporou granulace a epitelizace, kdy ovšem HemaGel zároveň zabraňuje hypergranulaci. U hlubších chronických ran (například ulcerace při syndromu diabetické nohy) je navíc velkým benefitem jeho čisticí potenciál a schopnost podpořit autolytický débridement. Zároveň HemaGel podporuje granulaci od spodiny rány.

Shrnutí

HemaGel vytváří vhodné prostředí k vlhkému hojení ran, kdy podporuje granulaci a epitelizaci a v případě chronických ran přispívá k odstranění nekrotické tkáně.

(norg)

  1. Zavadilová M. Hojení jizev, ran, bércových vředů. Dermatologie pro praxi 2013; 7 (1): 33–35.
  2. Kejlová K., Labský J., Jírová D., Bendová H. Hydrophilic polymers − biocompatibility testing in vitro. Toxicol in Vitro 2005; 19 (7): 957–962, doi: 10.1016/j.tiv.2005.06.032.
  3. Moura L., Dias A. M., Carvalho E., de Sousa H. C. Recent advances on the development of wound dressings for diabetic foot ulcer treatment − a review. Acta Biomater 2013; 9 (7): 7093–7114, doi: 10.1016/j.actbio.2013.03.033.
  4. Piťhová P. Syndrom diabetické nohy – možnosti diagnostiky a léčby. Praktické lékárenství 2010; 6 (3): 130–133.
  5. www.hemagel.cz

Informace pro laickou veřenost najdete na www.hojeni-ran.cz.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se