Nemocní s revmatoidní artritidou trpí častěji chronickou obstrukční plicní nemocí

15. 5. 2019

Nemocní s revmatoidní artritidou trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) přibližně dvakrát častěji než ostatní populace. Tato informace zazněla na letošním výročním zasedání Evropské ligy proti revmatismu (EULAR).

Inzerce

Nemocní s revmatoidní artritidou trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) přibližně dvakrát častěji než ostatní populace. Tato informace zazněla na letošním výročním zasedání Evropské ligy proti revmatismu (EULAR). Patofyziologická souvislost mezi těmito dvěma onemocněními je známá již déle, překvapující je však tak vysoký poměr.

Toto tvrzení se opírá o výsledky izraelské studie, která zahrnovala více než 30 tisíc probandů – polovina z nich se rekrutovala z nemocných s revmatoidní artritidou, druhá skupina byla kontrolní. Kritéria CHOPN splňovaly 4,4 % kontrolní populace, z revmatických nemocných však 8,9 % (OR 1,9, p < 0,001). O kouření je známo, že je zásadním rizikovým faktorem jak pro CHOPN, tak pro revmatoidní artritidu.

Závěry z tohoto pozorování by mohly podnítit další studium společných rysů obou těchto onemocnění. Především to, co je známo o revmatoidní artritidě, by mohlo vnést světlo do patofyziologie chronické obstrukční plicní nemoci. Autor studie uzavírá svůj příspěvek konstatováním, že by nově zjištěné skutečnosti o vysoké prevalenci CHOPN u revmatiků mohly podnítit zájem o další výzkum tohoto tématu.

(jav)

Zdroj: Prezentováno na Annual Congress of the European League Against Rheumatism (EULAR), Londýn, Velká Británie, dne 25.–28. května 2011.Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více