Jaký režim podávání antihistaminik je účinný u chronické idiopatické kopřivky?

14. 5. 2019

Chronická idiopatická kopřivka je onemocnění postihující 0,1–3 % dospělé populace Spojených států a Evropy. Dopad onemocnění na kvalitu života pacientů je většinou podceňován, protože závažnost nemoci je hodnocena podle ohrožení na životě nebo podle funkčních omezení.

Chronická idiopatická kopřivka je onemocnění postihující 0,1–3 % dospělé populace Spojených států a Evropy. Dopad onemocnění na kvalitu života pacientů je většinou podceňován, protože závažnost nemoci je hodnocena podle ohrožení na životě nebo podle funkčních omezení. U chronické kopřivky sice tyto kvality nejsou výrazněji zasaženy, přesto však pacienti pociťují významné omezení kvality života.

V současné době nepanuje shoda v názoru na léčbu chronické idiopatické kopřivky. Jsou uplatňovány dva léčebné režimy, buď podávání antihistaminik pravidelně denně, nebo nepravidelné podávání podle obtíží.

Cílem studie francouzských autorů bylo porovnat výsledek obou léčebných režimů za použití desloratadinu u pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou. Studii úspěšně dokončilo 91 pacientů starších osmnácti let s chronickou idiopatickou kopřivkou trvající nejméně 6 týdnů před zahájením studie. Do studie byli zařazeni pacienti, kteří reagovali příznivě na počáteční podávání desloratadinu v pravidelném denním režimu 1x 5 mg denně po dobu 4 týdnů.

Dále byli tito pacienti náhodně rozděleni do dvou skupin. V první (46 pacientů) byl nadále pravidelně jednou denně podáván desloratadin v dávce 5 mg, ve druhé (60 pacientů) byl používán pouze při obtížích, při výsevu kopřivky. Studie byla zaslepená, takže pacienti ani lékaři nevěděli, jaké léky dostávají. Všichni používali denně či jen při obtížích buď lék, nebo placebo.

Hlavním sledovaným parametrem byla kvalita života pacientů, hodnocená podle standardizovaného dotazníku, který pacienti vyplňovali. Za 4 a 8 týdnů po zahájení léčby byly výsledky významně lepší u pacientů léčených pravidelným podáváním desloratadinu. Zlepšení se týkalo jak kožních projevů, tak celkové kvality života hodnocené podle nálady a společenských aktivit.

Autoři výsledek studie uzavírají konstatováním, že u pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou je pravidelné denní podávání desloratadinu účinnější než podávání pouze při obtížích.

(van)

Zdroj: Grob JJ, a spol. Allergy 2009;111/j.1398–9995.2008.01913.xŠtítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se