Jak využít plánované operace u kuřáků jako impulsu k zanechání kouření

15. 5. 2019

Operace může být pro kuřáky impulsem, a tedy i vhodným momentem pro zahájení odvykání kouření. Zanechání kouření může dokonce zlepšit výsledek operace.

Operace může být pro kuřáky impulsem, a tedy i vhodným momentem pro zahájení odvykání kouření. Zanechání kouření může dokonce zlepšit výsledek operace. Přesto je jen minimum kuřáků, kteří podstupují chirurgický výkon, poučeno o způsobu a významu zanechání kouření.

Snadným a přínosným doporučením přitom může být využívání bezplatné telefonní linky pro odvykání kouření. Odborníci z americké Mayo Clinic vypracovali a otestovali postup krátké edukace kuřáků, kteří přicházejí na plánovanou operaci. Tuto edukaci provádí lékař, který také pacientovi doporučí a vysvětlí, jak využívat telefonní linku pro odvykání kouření.

Účinnost této intervence zhodnotili autoři v randomizované klinické studii zahrnující 300 dospělých kuřáků s plánovaným elektivním chirurgickým výkonem. Skupina pacientů, která obdržela krátkou edukaci o odvykání kouření a doporučení, jak využívat konkrétní bezplatnou telefonní linku, byla porovnána se skupinou, kde lékař pacienty pouze poučil o přínosu a způsobu zanechání kouření. Primárním sledovaným parametrem byla míra využití doporučené telefonní linky na základě počtu dokončených telefonických konzultací. Sekundárním sledovaným parametrem byla abstinence kouření za 30 a za 90 dní po operaci, podle údajů od pacienta.

Výsledky publikované v dubnu 2011 ukázaly, že doporučenou telefonní linku pro odvykání kouření využilo alespoň jednou 29 ze 149 pacientů (19,5 %) ve skupině s oběma intervencemi (edukace + doporučení telefonní linky) a žádný pacient ze 151 osob v kontrolní skupině (p = 0,0001). Abstinence kouření za 30 a 90 dní po operaci uváděná samotnými pacienty byla mírně vyšší ve skupině s doporučeným využíváním telefonní linky, rozdíl mezi skupinami ale nebyl statisticky významný.

Studie amerických autorů ukázala, že doporučení lékaře spolu s edukací pacienta před plánovaným chirurgickým výkonem může zvýšit využívání bezplatné telefonní linky pro odvykání kouření. Konzultace poskytované na této telefonní lince jsou účinnou pomocí při odvykání kouření a její využití je třeba podporovat.

(zza)

Zdroj: Warner DO, Klesges RC, Dale LC, et al. Clinician-delivered intervention to facilitate tabacco quitline use by surgical patients. Anestesiology 2011;114 (4):847–855.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se