Faktory spojené s relapsem nespecifických střevních zánětů po přerušení léčby inhibitory TNF-α

11. 8. 2015

Ukončení terapie inhibitory TNF-α (inhibitory tumor necrosis factor α) u nespecifických střevních zánětů (IBD) v remisi je možné, další vývoj onemocnění je ale nejistý. Španělská studie se zaměřila na identifikaci faktorů spojených s následným relapsem onemocnění.

Inzerce

Autoři vyhledali relevantní studie v databázích PubMed/Embase, zahrnuto bylo 27 prací publikovaných do ledna 2015. Celkové riziko relapsu po přerušení terapie inhibitory TNF-α bylo 44 % u Crohnovy choroby (CD; následné sledování trvalo 6–125 měsíců) a 38 % u ulcerózní kolitidy (UC; následné sledování bylo 6–24 měsíců).

Faktory spojené s vyšším rizikem relapsu představovaly nižší věk v době ukončení terapie, kouření, delší trvání nemoci a fistulující perianální forma CD. Navíc se zdálo, že některé laboratorní ukazatele, jako nízká hladina hemoglobinu, vysoké hladiny CRP a vysoké hladiny fekálního kalprotektinu, ukazují na vyšší riziko relapsu. Naopak nízké hladiny protilátek proti inhibitorům TNF-α v séru byly spojeny s nízkým rizikem opětovného vzplanutí, stejně tak pravděpodobnost relapsu snižuje lepší slizniční hojení (toto riziko ve studii bylo po 1 roce od ukončení terapie inhibitory TNF-α 26 % u pacientů se slizničním hojením a 42 % u pacientů bez něj). Souvislost slizničního hojení s rizikem relapsu onemocnění ale není některými autory uznávána. Vysoké riziko rekurence mají pacienti s eskalovanou dávkou inhibitorů TNF-α nebo ti, kteří jsou po operaci pro CD (> 75 %). Znovuzahájení podávání inhibitorů TNF-α u pacientů, kteří léčbu ukončili a zrelabovali, je bezpečné a efektivní.

Po ukončení léčby inhibitory TNF-α dojde u vysokého procenta pacientů s IBD k relapsu. Vzhledem k tomu, že dostupná data zatím neumožňují bezpečně určit ty pacienty, u kterých je možné terapii inhibitory TNF-α ukončit, je nutné toto rozhodnutí zvažovat u každého pacienta individuálně.

(epa)

Zdroj:
Gisbert J. P., Marín A. C., Chaparro M. Systematic review: factors associated with relapse of inflammatory bowel disease after discontinuation of anti-TNF therapy. Aliment Pharmacol Ther. 2015 Jun 15; doi: 10.1111/apt.13276. [Epub ahead of print]

Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se