Úvodní slovo


Vyšlo v časopise: Urol List 2010; 8(3): 5
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

s narůstající hloubkou poznání přibývá poznatků o patogeneze nejrůznějších onemocnění, a to ve svém důsledku umožňuje naplnit příčinné a preventivní cíle a zaměření dnešní medicíny založené na důkazech.

Jak jsme na tom v oblasti komplexního problému symptomů v pánevní oblasti? Dříve narození měli, při studiu medicíny a urologie potom především, tento problém zúžený na otázku zánětů prostaty a po vyloučení jeho infekční etiologie byla velmi častá věta adresovaná pacientovi: „Naučte se žít se svými problémy.“ Dnes jsme hodně pokročili, ale větší kus cesty je pořád ještě před námi. Už jenom různé termíny používané často pro jedno a totéž – chronická pánevní bolest… syndrom bolestivého močového měchýře… syndrom bolesti v močovém měchýři… intersticiální cystitida… hyperaktivní močový měchýř… chronická prostatitida… – a celá plejáda terapeutických možností (jejichž přesné místo a zařazení nemají vždy jasné indikace) ukazují, že není stále zcela jasno.

Po přečtení tohoto čísla získáte široký aktuální pohled na tuto problematiku, ale bohužel nemohu slíbit, že si uděláte zcela jasno. Už jenom klasifikace stupňů důkazů a úrovní doporučení léčebných možností tak, jak je uvádějí aktualizovaná EAU Guidelines, ukazují na to, jak stále širší a interdisciplinární oblast se před námi otevírá.

Velice si vážím všech našich i zahraničních odborníků, kteří se pro náš časopis pokusili tento závažný a přitom stále nejasný problém uchopit. O to cennější je skutečnost, že autoři pocházejí jak z akademických institucí, tak i z menších nemocnic i privátních center specializovaných na tuto problematiku. To, že se nám podařilo získat příspěvky od expertů, kteří se tímto tématem profesně zabývají již desítky let (Nickel, Wyndale…), je obzvláště cenné.

Pokud číslo otevíráte v době konání pracovní konference České urologické společnosti v Praze (kde se výtisky objeví dříve, než je dostanete poštou), popřejme zdar jejímu jednání, pokud až později, tak popřejme směřování našeho zdravotnictví v této turbulentní době správný vítr a dobrého kormidelníka.

Dalibor Pacík


Štítky
Dětská urologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Urologické listy

Číslo 3

2010 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se