Průzkum spokojenosti dárců krve – anketa


Blood donors satisfaction survey – public injury

Blood donation is still of essential role in modern times. We performed anonymous blood donor questionnaire which content was divided into four thematic parts. First part dealt with basic characteristics of blood donors, second with proper blood donation, third with our transfusion department operations, and donor’s comments and ideas were discussed in the fourth part. We divided blood donors according to the type of blood collection into groups of whole blood donation and both plasmapheresis as well as thrombocytopheresis. On the basis of questionnaire, we found more information on our blood donors, theirs motivation to donate blood, as well as theirs opinions of our transfusion department operation. The questionnaire contributed to the fact, that it is necessary to promote blood donation mostly among young generation. Further, people are not very familiar with blood donation using automated devices, therefore it is necessary to discuss this issue. Anonymous inquiry revealed some information on blood donors and showed which trends we should follow to improve our work.

Key words:
blood donation, blood donors, plasma donors, thrombocyte donors, thrombocytopheresis, plasmapheresis


Autoři: J. Mertová;  A. Lerlová;  Z. Gašová;  M. Böhmová;  K. Želiszewská
Působiště autorů: Ústav hematologie a krevní transfuze, aferetické oddělení
Vyšlo v časopise: Transfuze Hematol. dnes,11, 2005, No. 3, p. 122-124.
Kategorie: Souhrnné práce, původní práce, kazuistiky

Souhrn

Dárcovství krve má stále nepostradatelnou roli i v dnešní moderní době. Sestavili jsme anonymní dotazník pro dárce krve, jehož obsah jsme rozdělili do čtyř tematických okruhů. První část se týkala základních údajů o dárci, druhá část se zabývala vlastním dárcovstvím krve, třetí část se týkala provozu našeho transfuzního oddělení a ve čtvrté části mohl dárce vyjádřit své připomínky a názory. Dárce jsme rozdělili podle typu odběru: na dárce plné krve a na dárce pro plazmaferézu a trombocytaferézu. Na základě dotazníku jsme získali více informací o našich dárcích a o jejich motivaci k darování krve, názory na provoz našeho transfuzního oddělení. Dále z ankety vyplynulo, že dárcovství krve je stále třeba propagovat zejména mezi mladou generací, že přístrojové odběry nejsou v populaci příliš známé a proto je třeba o nich více hovořit. Anonymní anketa nám umožnila blíže poznat dárce krve a ukázala nám směry, kterými by se naše snaha o zlepšení práce měla ubírat.

Klíčová slova:
dárcovství krve, dárci plné krve, plazmy, trombocytů, trombocytaferéza, plazmaferéza


Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Interní lékařství Onkologie

Článek vyšel v časopise

Transfuze a hematologie dnes

Číslo 3

2005 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se