Závažnost intoxikace opiáty v závislosti na věku a pohlaví


Severity of Opiate Intoxication to Gender and Age

The paper presents the toxicological characteristics of 198 cases of acute parenteral heroin intoxication in the whole range of concentrations of their metabolites, which are encountered in practice. An attempt was made to estimate the risk of death within possible blood morphine concentrations in acute heroin intoxication, by taking into account gender- and age-related differences. The median lethal morphine concentration (LD50) has been found to greatly differ in males (0.78 μg/ml) and females (0.98 μg/ml) and in those aged under (0.39 μg/ml) and above (1.50 μg/ml) 25 years. At the age under 25 years, most victims show nearly the same response in the narrow range of concentrations (LD50 = 0.39 μg/ml; LD100 = 1.57 μg/ml); in persons above 25 years of age, there are great individual differences in their sensitivity to the concentration of a toxic substance (LD50 = 1.50 μg/ml; LD100 = 3.90 μg/ml).

Key words:
morphine – morphine concentration – opiate intoxication – toxicity criteria


Autoři: S. Shigeev
Působiště autorů: Department of Forensic Medicine Faculty of Medicine People’s Friendship University of Russia
Vyšlo v časopise: Soud Lék., 52, 2007, No. 1, p. 21-24

Souhrn

V práci jsou uvedeny toxikologické charakteristiky 198 případů akutní parenterální intoxikace heroinem a úplný seznam koncentrací jejich metabolitů, které se používají v praxi. Byl učiněn pokus stanovit riziko úmrtí při určitých koncentracích morfinu v krvi u akutní intoxikace heroinem v závislosti na věku a pohlaví. Bylo zjištěno, že střední smrtná koncentrace morfinu (LD50) se významně liší u mužů (0,78 μg/ml) a u žen (0,98 μg/ml) a u osob mladších (0,39 μg/ml) a starších (1,50 μg/ml) 25 let. Při věku nižším než 25 let, většina obětí vykazuje téměř totožné reakce v úzkém rozmezí koncentrací (LD50 = 0,39 μg/ml; LD100 = 1,57 μg/ml). U osob starších než 25 let jsou velké individuální rozdíly v jejich citlivosti na koncentraci toxické látky (LD50 = 1,50 μg/ml; LD100 = 3,90 μg/ml).

Klíčová slova:
morfin – koncentrace morfinu – intoxikace opiáty – hranice toxicity


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.