K životnímu jubileu profesora Josefa Dvořáka


Autoři: P. Novotný
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2013, roč. 92, č. 7, s. 400.
Kategorie: Články

Dne 13. 8. 2013 se dožívá 70 let prof. MUDr. Josef Dvořák, DrSc. Tento vynikající učitel, brilantní chirurg a laskavý kolega a člověk začal svoji chirurgickou dráhu po promoci v r. 1968 na chirurgickém a ortopedickém oddělení nemocnice v Písku. Záhy však přešel na chirurgickou kliniku v Praze-Motole, kde strávil téměř 30 let. Kliniku pak vedl v letech 1990–1997.


Není zde třeba rekapitulovat veškerou bohatou vědeckou a publikační činnost, jmenujme alespoň monografie o chirurgii štítné žlázy, které jsou skvělými učebnicemi pro všechny chirurgy, a není jistě nikdo, kdo by je neznal.

Neblahé zkušenosti s tehdejším vedením kliniky v Motole vedly profesora Dvořáka k odchodu z tohoto pracoviště. Klid na práci našel tehdy na chirurgickém oddělení nemocnice v Karlových Varech, které v té době vedl primář Kubín.

Letos v říjnu uplyne od příchodu profesora Dvořáka na naše oddělení 15 let. Vybudoval zde jedno z nejvýznamnějších pracovišť thyreoidální chirurgie. Za dobu jeho působení bylo provedeno více než 3 tisíce operací na štítné žláze a příštítných tělíscích. Pod jeho vedením se zde začaly provádět i výkony na pankreatu včetně resekčních a hrudních operací.

Obdivuhodná je nejen jeho chirurgická zručnost, ale byl a je pro nás vždy příkladem v pooperační péči o pacienty. Nikdy mu nebylo zatěžko přijet se na ně podívat z Prahy třeba o víkendech.

Vážený pane profesore, děkujeme Vám za vše, co jste nás naučil, a děkujeme i za pacienty, kterým jste vrátil zdraví nebo i život. Přejeme Vám do dalších let pevné zdraví a chuť do práce, která je pro nás inspirací a pro další pacienty nadějí.

Za kolektiv chirurgického oddělení nemocnice v K. Varech

MUDr. Pavel Novotný Karlovarská krajská nemocnice a. s. nemocnice v Karlových Varech

Bezručova 19

360 66 Karlovy Vary e-mail: pavel.novotny@kkn.cz


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 7

2013 Číslo 7

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×