K životnímu jubileu profesora Josefa Dvořáka


Autoři: P. Novotný
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2013, roč. 92, č. 7, s. 400.
Kategorie: Články

Dne 13. 8. 2013 se dožívá 70 let prof. MUDr. Josef Dvořák, DrSc. Tento vynikající učitel, brilantní chirurg a laskavý kolega a člověk začal svoji chirurgickou dráhu po promoci v r. 1968 na chirurgickém a ortopedickém oddělení nemocnice v Písku. Záhy však přešel na chirurgickou kliniku v Praze-Motole, kde strávil téměř 30 let. Kliniku pak vedl v letech 1990–1997.


Není zde třeba rekapitulovat veškerou bohatou vědeckou a publikační činnost, jmenujme alespoň monografie o chirurgii štítné žlázy, které jsou skvělými učebnicemi pro všechny chirurgy, a není jistě nikdo, kdo by je neznal.

Neblahé zkušenosti s tehdejším vedením kliniky v Motole vedly profesora Dvořáka k odchodu z tohoto pracoviště. Klid na práci našel tehdy na chirurgickém oddělení nemocnice v Karlových Varech, které v té době vedl primář Kubín.

Letos v říjnu uplyne od příchodu profesora Dvořáka na naše oddělení 15 let. Vybudoval zde jedno z nejvýznamnějších pracovišť thyreoidální chirurgie. Za dobu jeho působení bylo provedeno více než 3 tisíce operací na štítné žláze a příštítných tělíscích. Pod jeho vedením se zde začaly provádět i výkony na pankreatu včetně resekčních a hrudních operací.

Obdivuhodná je nejen jeho chirurgická zručnost, ale byl a je pro nás vždy příkladem v pooperační péči o pacienty. Nikdy mu nebylo zatěžko přijet se na ně podívat z Prahy třeba o víkendech.

Vážený pane profesore, děkujeme Vám za vše, co jste nás naučil, a děkujeme i za pacienty, kterým jste vrátil zdraví nebo i život. Přejeme Vám do dalších let pevné zdraví a chuť do práce, která je pro nás inspirací a pro další pacienty nadějí.

Za kolektiv chirurgického oddělení nemocnice v K. Varech

MUDr. Pavel Novotný Karlovarská krajská nemocnice a. s. nemocnice v Karlových Varech

Bezručova 19

360 66 Karlovy Vary e-mail: pavel.novotny@kkn.cz


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 7

2013 Číslo 7

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se