Intragastrický balon


Autoři: M. Čierny
Působiště autorů: Chirurgické oddělení Nemocnice Břeclav
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2013, roč. 92, č. 1, s. 49-50.
Kategorie: Postgraduální vzdělávání

Žaludeční balony představují jakýsi přechod mezi neinvazivními a invazivními postupy v léčbě obezity. V podstatě se jedná o pomůcku k hubnutí, o endoskopické zavedení cizího tělesa do žaludku s cílem dočasně zmenšit jeho kapacitu. Balon je při zavádění prázdný, následně je v žaludku naplněn a poté zabírá prostor v horní části těla žaludku, kde působí jako bezoár a vede k omezení příjmu potravy, k restrikci. Samotný zákrok sice nevyžaduje celkovou anestezii, ale jeho efekt je jenom dočasný a zpravidla s odstupem 6 měsíců musí být endoskopicky odstraněn.

Různé systémy intragastrických balonů

V současné době je k dispozici několik různých systémů intragastrického balonu. Zpočátku to byl zejména nejznámější BIB (Bioenterics Intragastric Balloon), který je po zavedení do žaludku naplněn cca 500–650 ml fyziologického roztoku obarveného metylenovou modří. Barvivo plní funkci signalizace pro případ samovolného prasknutí balonu – moč se zabarví domodra. BIB je nejčastěji a nejdéle používaným systémem s dostatečným počtem literárních výsledků. V principu obdobný systém využívá novější balon Silimed a další.

Balon Heliosphere (Helioscopie) využívá jako plnicí médium atmosférický vzduch místo tekutiny. Hlavní výhodou je nižší váha systému, a tím setrvávání balonu v oblasti fundu žaludku, udává se menší dyskomfort při akceleraci a deceleraci u aktivně žijících klientů.

Na trhu se dále objevil adjustabilní systém SPATZ, který je opatřen velice pružnou doplňující hadičkou, kterou lze endoskopicky s odstupem času uchopit, vytáhnout až do úst a zde doplnit fyziologickým roztokem na vyšší objem. Tak lze minimalizovat nežádoucí účinky, jako jsou nauzea, zvracení, které obtěžují pacienta v prvních dnech/týdnech po zavedení balonu. Současně lze opakovaným doplněním objemu dosáhnout duplicitně žádoucího efektu hubnutí, jenž se zpravidla projevuje jen v prvních týdnech až měsících po zavedení balonu.

Nové, roztokem plněné balony Re-Shape duo jsou v podstatě dva balony, více odpovídají podélnému tvaru žaludku, a přitom svým společným objemem 900 ml zabírají o 60 % více místa v žaludku. 

Dále zde stojí za zmínění adjustovatelný intragastrický balon Endogast (ATIIP – Adjustable Totally Implantable Intra-gastric Prosthesis), který je zaváděn do žaludku operačně, malou incizí v epigastriu, v celkové anestezii. Plnicí hadička z balonu vede přes stěnu žaludku do podkožního portu, jak je znám ze systémů adjustabilní gastrické bandáže či dlouhodobých centrálně žilních katetrů.

Indikace

 • Obezita 1. stupně dle WHO, tj. BMI 30–35.
 • Super super obezita, BMI ≥ 60 jako příprava před bariatrickou operací u pacienta s vysokým operačním rizikem, operace v odstupu 2–3 měsíců.
 • Jako dočasné zvládnutí obezity u pacientů s 2.–3. st. obezity, kteří nejsou z různých důvodů vhodnými adepty pro operační řešení.

Kontraindikace

Předchozí operace na žaludku a okolí, gastritida, vředová nemoc gastroduodena (GD, nespecifické střevní záněty a patologie žaludku obecně. Především v těchto souvislostech totiž byly popsány komplikace, jako jsou těžké vředové léze a perforace žaludku.

Výsledky

Redukce váhy se uvádí průměrně 15–20 kg za půl roku. Rok po odstranění balonu však pozorujeme vysoké procento váhových přírůstků, někdy s jojo efekty.

Dosažení optimálního výsledku léčby je možné zejména s podporou dietologa, s poradenským programem v oblasti výživy i pohybových aktivit a celkového životního stylu.

Výhody metody

 • Nízká invazivita endoskopického zákroku ve srovnání s bariatrickými operacemi.
 • Nevyžadují CA, lze je opakovaně implantovat.

Nevýhody metody

 • Dočasný efekt po zavedení, hubnutí je ohraničeno na první měsíce po zavedení.
 • Dočasná implantace v žaludku, nutnost dalšího výkonu – extrakce balonu, materiál balonu je žaludeční kyselinou až na malé výjimky značně poškozen, musí být odstraněn po 6měsíčním použití.
 • Riziko spontánního prasknutí roste s délkou expozice, může vést k pasáži vyprázdněného silikonového balonu do střeva s vysokým rizikem střevní obstrukce, ileu.
 • Riziko gastritidy, vzniku peptické léze až ruptury žaludku.
 • Spontánní perforace, roztržení žaludku s peritonitidou.
 • Není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, cena za výkon se podle pracoviště pohybuje kolem 25–45 tis. Kč.

MUDr. Michal Čierny

Chirurgické oddělení Nemocnice Břeclav

U Nemocnice 3066/1,

690 02 Břeclav

e-mail: michal@cierny.cz


Zdroje

1. Nguyen N, et al. A review of Unmet Needs in Obesity Management. Obes Surg 2012;22;956–966.

2. Online 20. 11. 2012, http://www.obezita-balon.cz/cz/metody-lecby/intragastricke-balony/.

Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×