Recenze


Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2007, roč. 86, č. 4, s. 214.
Kategorie: Recenze

Knižní publikace „Neurochirurgie“, autorů z hradecké kliniky Náhlovský a kol., bude zajímat především neurochirurgy, ortopedy, všeobecné chirurgy, neurology, radiology, lékaře z ORL a další příbuzné obory.

Lékařské veřejnosti se tak předkládá moderní souhrnná učebnice na úrovni doby. Vždyť v českém písemnictví donedávna byla známa pouze Neurochirurgie prof. Kunce z roku 1970. Samešova kniha „Neurochirurgie“ z roku 2005 svým rozsahem 120 stran je určena především studentům medicíny.

Náhlovský a kol., vzali problematiku svého oboru z gruntu. Učebnice zabíhá do subspecializací jako je chirurgie lební báze, epileptochirurgie, endoskopická neurochirurgie a další. Toto je vlastní podstatou rozvoje oboru, subspecializace prohlubuje naše znalosti a schopnosti. Metody subspecializace pak mohou zajímat i lékaře příbuzných oborů a proto je důležité tuto knihu mít.

Samozřejmě tzv. bazální neurochirurgie, úrazy, nádory, cévy a spinál jsou zde prezentovány v plné šíři. Zvláště kapitola spinální chirurgie poskytne informace i velmi erudovaným neurochirurgům a ortopedům a je svým rozsahem značně větší než požadavky k nástavbovým atestacím.

Celkově lze říci, že kniha o rozsahu 805 stran je rozdělena do 14 kapitol, má 387 obrázků, 42 tabulek a 9 grafů. Zachycuje obor neurochirurgie v celém rozsahu a i když se na jednotlivých kapitolách podílí různí autoři, je užito srozumitelného jazyka, takže celá učebnice působí čtivě a přehledně.

Závěrem mně nezbývá než abych učebnici „Neurochirurgie“ vřele doporučil nejen ke studiu, ale i k praktickému užití na shora uvedených pracovištích.

Prof. MUDr. Vladimír Smčka, CSc.

Neurochirurgická klinika

FN Brno-Bohunice

Jihlavská 20

625 00  Brno

e-mail: vsmrcka@fnbrno.cz


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se