Je obezita skutečně rizikovým faktorem u kardiochirurgických operací?


Is Obesity a Real Risk Factor in Cardiosurgical Procedures?

Aim:
Obesity is generally presented to be a risk factor in surgical procedures including the cardiac ones. The aim of this work was to conduct a retrospective study comparing surgical results of the cardiosurgical procedures depending on each patient‘ s body mass index data (BMI).

Methodology:
All 4266 patients operated by our team during 1998–2002 have been included in the study. The patient subjects were allocated in 5 groups according to their individual BMIs. Preoperative, peroperative and postoperative data of all groups were compared.

Results:
There were no significant differences in the preoperative and peroperative data between the groups. The postoperative results showed no statistical differences between the individual groups, indicating a trend towards better results in the groups with higher BMIs. On the contrary, the results of the group with the BMI of less than 20 kg/m2 were the worst, however they were also of no statistical significance.

Conclusion:
The restrospective study did not prove the obesity to be a risk factor in cardiosurgical procedures. On the contrary, it suggested the BMI of less than 20 kg/m2 to be a risk factor.

Key words:
obesity – overweight – body mass index – surgery – heart


Autoři: R. Brát;  M. Kolek
Působiště autorů: Kardiochirurgické centrum FNsP Ostrava, primář MUDr. R. Brát, Ph. D.
Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2005, roč. 84, č. 7, s. 342-345.
Kategorie: Monotematický speciál - Původní práce

Souhrn

Cíl:
Obezita je obecně uváděným rizikovým faktorem při operačních výkonech včetně operací na srdci. Cílem práce bylo provést retrospektivní studii porovnávající operační výsledky kardiochirurgických operací v závislosti na body mass indexu (BMI) nemocných.

Metodika:
Do studie byli zahrnuti všichni nemocní, operovaní na našem pracovišti v letech 1998–2002. Jednalo se celkem o 4266 nemocných. Nemocní byli rozdělení do 5 skupin dle BMI. Mezi skupinami byly porovnávány předoperační, peroperační i pooperační hodnoty.

Výsledky:
V předoperačních ani peroperačních datech se skupiny významně nelišily. Pooperační výsledky byly bez statisticky významného rozdílu mezi jednotlivými skupinami s naznačeným trendem k lepším výsledkům u skupin s vyšším BMI. Naopak u skupiny s BMI pod 20 kg/m2 byly výsledky nejhorší, avšak rovněž bez statistické významnosti.

Závěr:
Provedená retrospektivní studie neprokázala obezitu jako rizikový faktor při operačních výkonech na srdci, naopak naznačila jako rizikový faktor BMI pod 20 kg/m2.

Klíčová slova:
obezita – nadváha – body mass index – operace – srdce


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 7

2005 Číslo 7

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×