-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
Nové číslo
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Kariéra
Doporučené pozice
Reklama- Praxe
Top novinky
ReklamaMOŽNOSTI POVRCHOVÉ ELEKTROMYOGRAFIEPŘI DIAGNOSTICE BOLESTÍ V KŘÍŽI
Possibilities of Surface Electromyography in the Diagnosis of Low Back Pain
Efforts to express objectively subjective data on chronic low back pain stimulated the implementationof a number of studies which attempt to detect „typical” significant changes in the recruiting of activity,mostly of paravertebral erectors. From a number of publications ensues that there are differencesin the activity of these muscles in healthy subjects and in patients with so-called non-specific chroniclow back pain. Findings assembled hitherto are frequently controversial, the investigations usedifferent methods, a different way of activation of participating muscles.Result: so far there is no statistically trustworthy investigation confirming significantly abnormalchanges of activation of paravertebral erectors in patients suffering from chronic low back pain, ascompared with a population sample without this painful experience.
Key words:
low back pain, EMG
Autoři: J. Vacek
Působiště autorů: Klinika rehabilitačního lékařství FN KV a IPVZ, katedra FBLR, Praha
Vyšlo v časopise: Rehabil. fyz. Lék., , 2001, No. 4, pp. 169-172.
Kategorie: Články
Souhrn
Snaha objektivizovat subjektivní údaj o chronické bolesti v kříži vedla k provedení řady studií, kterése snaží nalézt „typické“ signifikantní změny v náboru aktivity většinou paravertebrálních erektorů.Z řady prací vyplývá, že existují rozdíly aktivity těchto svalů u zdravých a u pacientů s tzv. nespeci-fickou chronickou bolestí v kříži. Zatím získané poznatky jsou často kontroverzní, studie jsouprováděny odlišnou metodikou, odlišným způsobem aktivizace zúčastněných svalů.Výsledek: zatím chybí statisticky hodnověrná studie potvrzující signifikantně abnormální změnyaktivace paravertebrálních erektorů u pacientů s chronickou bolestí v kříži proti vzorku populace beztéto bolestivé zkušenosti.
Klíčová slova:
bolest v kříži, EMGPlné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.
Štítky
Fyzioterapie Rehabilitační a fyzikální medicína Tělovýchovné lékařství
Článek vyšel v časopiseRehabilitation & Physical Medicine
Nejčtenější tento týden
2001 Číslo 4- Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže
- Fyzioterapie u pacientů s Parkinsonovou nemocí
- Parkinsonova nemoc – stanovení diagnózy neurologem
- STADA přináší do Česka inovativní lék pro léčbu pokročilé Parkinsonovy nemoci
- Poruchy řeči a polykání u pacientů s Parkinsonovou nemocí
-
Všechny články tohoto čísla
- REHABILITACE U BOLESTIVÝCH PORUCHPOHYBOVÉ SOUSTAVY, ČÁST II.
- SYSTEMATIZACE SVALOVÝCH DYSBALANCÍZ POHLEDU VÝVOJOVÉ KINEZIOLOGIE
- OPERAČNÍ LÉČBA U PACIENTŮ S DĚTSKOUMOZKOVOU OBRNOU (DMO) A JEJICHMOTORICKÝ VÝVOJ
- MOŽNOSTI POVRCHOVÉ ELEKTROMYOGRAFIEPŘI DIAGNOSTICE BOLESTÍ V KŘÍŽI
- SOUČASNÉ MOŽNOSTI VYUŽITÍ POVRCHOVÉELEKTROMYOGRAFIE
- PŘÍSPĚVEK K OBJEKTIVIZACI ÚČINKU„METODIKY SENZOMOTORICKÉ STIMULACE DLEJANDY A VÁVROVÉ“ SE ZŘETELEM K TZV.EVIDENCE-BASED PRACTICE
- O KOŽNÍM VNÍMÁNÍ, JEHO ZMĚNÁCHA OVLIVNĚNÍ
- Rehabilitation & Physical Medicine
- Archiv čísel
- Aktuální číslo
- Informace o časopisu
Nejčtenější v tomto čísle- SYSTEMATIZACE SVALOVÝCH DYSBALANCÍZ POHLEDU VÝVOJOVÉ KINEZIOLOGIE
- REHABILITACE U BOLESTIVÝCH PORUCHPOHYBOVÉ SOUSTAVY, ČÁST II.
- O KOŽNÍM VNÍMÁNÍ, JEHO ZMĚNÁCHA OVLIVNĚNÍ
- PŘÍSPĚVEK K OBJEKTIVIZACI ÚČINKU„METODIKY SENZOMOTORICKÉ STIMULACE DLEJANDY A VÁVROVÉ“ SE ZŘETELEM K TZV.EVIDENCE-BASED PRACTICE
Kurzy
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., MUDr. Petr Kasalický, CSc., MUDr. Jan Rosa, Ing. Pavel Havlík, Ing. Jan Adam, Hana Hejnová, DiS., Jana Křenková
Autoři: MUDr. Irena Krčmová, CSc.
Autoři: MDDr. Eleonóra Ivančová, PhD., MHA
Autoři: prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Všechny kurzyPřihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání