18. Evropský kongres fyzikální a rehabilitační medicíny


Vyšlo v časopise: Rehabil. fyz. Lék., 19, 2012, No. 4, pp. 204.
Kategorie: Zprávy

(Soluň, 28. května - 1. června 2012)

Program kongresu byl nabitý, odborné přednášky, vzdělávací kurzy a workshopy probíhaly v 7 sálech. Celý den byl věnován sekci rehabilitační a fyzikální medicíny UEMS, představily se postupně všechny komise: Board - komise pro vzdělávání, CAC - komise pro klinické záležitosti a PPC - komise pro profesionální praxi. Board seznámil posluchače s termínem evropské zkoušky potřebné k udělení certifikátu specialisty PRM - 24. 11. 2012, informoval o možnosti získání certifikátu pro výuková centra a pro jednotlivé trenéry. Vyslovil požadavek zahrnout evropskou zkoušku do národních atestací; zdůraznil potřebu sjednocení postgraduální výuky.

CAC - zabývající se kvalitou péče, seznámila s udělováním akreditací pro určité programy a pracoviště atd. PPC kromě jiného informovala o ICF a zdůraznila význam rehabilitačních lékařů.

Světové zprávě o zdravotním postižení - World report on disability, kterou schválila WHO v roce 2011, byl věnován seminář pod názvem „Implementace WRD na národních úrovních“ a několik dalších přednášek.

Bylo konstatováno, že WRD se týká nejen zdravotnictví, ale i politiky. Prezident Sekce PRM Nicolas Christodoulou ve svém sdělení zdůraznil, že je nezbytné vynaložit tlak na politiky, aby přijali potřebná opatření. Pokud WRD nebude zavedeno, bude to v důsledku stát mnohem více, než zavedení. Dále bylo připomenuto, že WDR je cílen vládám, aby vytvořily Rehabilitační národní plán; do diskuse o zavedení WRD mají být zahrnuti také lidé se ZP, nutné je zvýšit vědomí veřejnosti o lidech se ZP, je potřeba individuální přístup ke každému, zapojení multiprofesionálního týmu, rodiny. Jedná se o lidská práva, stejné příležitosti. Je třeba ukázat, jak můžeme překonat nedostatky.

Byl probírán dotazník, který byl zaslán zemím zastoupeným v Sekci PRM, s dotazy na pozitivní a negativní body WRD, jak negativní jevy překonat. Dále zda byl diskutován na národních úrovních, kdo byl přizván, otázka provázanosti WRD s ICF - Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví, význam ICF, jaká je úroveň znalostí a praktické využití ICF, kniha ICF Core Sets – Manuál pro klinickou praxi atd.

Bylo připomenuto, že již zasedání ISPRM v Portoriku jednalo o vytvoření výboru pro zavedení WRD, přípravě dopisu a prezentací, které by byly zaslány národním společnostem. Je potřeba ukázat, že rehabilitační lékaři jsou specialisté, kteří mohou díky svému vzdělání napomoci implementaci WRD.

Diskutována byla balneologie, konstatováno, že se týká prevence, léčby, rehabilitace a zvyšuje kvalitu života. Dotazník o balneologii vyplnilo 31 zemí z 35 oslovených.

Několik států představilo síť rehabilitačních pracovišť, která se stát od státu výrazně liší.

Mnohé práce byly věnovány Botulotoxinu.

MUDr.Vladislava Míková

e-mail: vladislava.mikova@nemta.cz


Štítky
Fyzioterapie Rehabilitace Tělovýchovné lékařství

Článek vyšel v časopise

Rehabilitace a fyzikální lékařství

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
nový kurz
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Nové antipsychotikum kariprazin v léčbě schizofrenie
Autoři: prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se