Hantaviry a jimi vyvolávaná onemocnění v České republice


Hantaviruses and related diseases in the Czech Republic

Haemorrhagic fever with renal syndrome is the infectious disease caused in Eurasia by Hantaviruses. This disease was known for a long time. Despite this fact the cause of it was described in Korea only in 1978. Hantaviral pulmonary syndrome caused by different group of Hantaviruses has been described in USA in 1993. Three genospecies circulate: Puumala, Dobrava-Belgrade a Tula in Europe. Hantaviruses are reproducing in particular kinds of rodents in their natural habitants. Humans are infected by entering in their areas contaminated by aerosols. This article describes the characteristics of Hantaviruses, clinical appearance of the human disease, its pathogenesis and epidemiology with accent on the situation in the Czech Republic.

Key words:
Hantaviruses, Puumala, Dobrava-Belgrade, Tula, haemorrhagic fever with renal syndrome, nephropathia epidemica.


Autoři: Pejčoch M.' 1 2;  B. Kříž 1
Působiště autorů: Státní zdravotní ústav v Praze ;  Ředitel: MUDr. Jaroslav Volf, PhD. Zdravotní ústav se sídlem v Brně Ředitel: RNDr. Bohumil Pokorný, CSc. 2
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2007; 87(9): 545-549
Kategorie: Z různých oborů

Souhrn

Hantaviry vyvolávají v Eurasii onemocnění nazývané hemorragická horečka s ledvinovým syndromem. Přestože toto onemocnění je známé již velmi dlouho, jeho původci byli popsáni až teprve v roce 1978 v Koreji. V roce 1993 byl popsán v USA hantavirový plicní syndrom, který vyvolává jiná skupina hantavirů. V Evropě cirkulují tři genospecies: Puumala, Dobrava-Belgrade a Tula. Hantaviry se reprodukují ve specifických hostitelích z řad hlodavců v přírodních ohniscích. Člověk se nakazí při vniknutí do ohniska kontaminovaným aerosolem. Práce popisuje vlastnosti hantavirů, klinické příznaky onemocnění, jeho patogenezi a epidemiologii s důrazem na situaci v České republice.

Klíčová slova:
Hantavirus, Puumala, Dobrava-Belgrade, Tula, hemorragická horečka s renálním syndro¬mem, nephropathia epidemica


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 9

2007 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se