Motivace k zanechání kouření u vybraného vzorku kuřáků perspektivou Transteoretického modelu: pilotní studie


Motivation to smoking cessation in a sample of smokers measured by transtheoretic model: a pilot study

The epidemic of nicotine dependence presents serious problem of contemporary medicine and public health. The most effective approach to treatment of nicotine dependence is combination of pharmacotherapy and psychotherapy. Pharmacotherapy has its own advertising campaign due to producers and we have enough information about this approach. On the other side we know very little information about psychotherapy of nicotine dependence and its effective and systematic application is often rather exception. The article describes basic constructs of Transtheoretical model of behavioral changes and its application on sample of smokers. The aim of present study is to introduce an integration psychotherapy approach to treatment of nicotine dependence.

Key words:
Transtheoretical model, processes of change, stages of change, motivation to smoking cessation, nicotine dependence, psychotherapy.


Autoři: M. Světlák
Působiště autorů: Přednosta: Prof. MUDr. Bohumil Fišer, CSc. ;  Lékařská fakulta, Fyziologický ústav, Masarykova univerzita, Brno
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2007; 87(12): 727-731
Kategorie: Z různých oborů

Souhrn

Epidemie závislosti na nikotinu představuje závažný problém současné medicíny a veřejného zdraví. Nejefektivnějším přístupem k léčbě této závislosti je bezpochyby kombinace farmakoterapie a psychoterapie. Informace o farmakoterapii jsou díky reklamní kampani výrobců široce rozšířené a jsou v povědomí většiny lékařů. O psychoterapii kuřáckého návyku se toho ví jen velmi málo a její efektivní a systematické využití v běžné praxi je spíše výjimkou. Článek popisuje základní konstrukty Transteoretického modelu behaviorálních změn a jejich aplikaci na vybraném vzorku kuřáků. Jeho cílem je představit integrativní psychoterapeutický přístup k léčbě závislosti na nikotinu.

Klíčová slova:
Transteoretický model, procesy změny, fáze změny, motivace k zanechání kouření, závislost na tabáku, psychoterapie.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 12

2007 Číslo 12
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se