Q-horečka: vlastnosti původce


Q fever: properties of the agent

The agent of Q fever, Coxiella burnetii, is a minute pleomorphic gram-negative coccobacillus. It belongs to the most resistant bacteria and is namely resistant to desiccation. It can therefore become a dangerous biological weapon. It propagates intracellularly only, namely in the phagolysosomes. There has been described a developmental cycle in coxiellae, that includes macrocellular and microcellular forms and the formation of spore-like bodies. In the laboratory, coxiellae can be propagated in the yolk sac of chick embryos, in cell cultures, and in experimental animals, however, those procedures involve a great risk of laboratory infection. By passaging in the laboratory the virulent antigenic phase I passes to phase II which corresponds roughly to the R-phase in common bacteria. Acute infection mostly takes the course of atypical pneumonia, a flu-like affection, hepatitis, or chronic endocarditis. Q fever is a typical zoonosis, mostly profession-linked, the respiratory tract being the chief portal of entry. The remedy of choice are broad-spectrum antibiotics. Routine laboratory diagnostics is based on the presence of antibodies, more recently direct demonstration by the polymerase chain reaction has been recommended.

Key words:
Coxiella burnetii – Q fever – microbiology.


Autoři: M. Votava
Působiště autorů: Mikrobiologický ústav LF MU a FN u svaté Anny v Brně přednosta prof. MUDr. M. Votava, CSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2005; 85(7): 385-387
Kategorie: Přehledy

Souhrn

Původce Q-horečky, Coxiella burnetii, je drobný pleomorfní gramnegativní kokobacil. Patří mezi jedny z nejrezistentnějších bakterií a odolává zejména vysychání. Může se proto stát nebezpečnou biologickou zbraní. Množí se pouze intracelulárně, a to ve fagolyzozomu. U coxiel byl popsán vývojový cyklus, který zahrnuje velkobuněčné a malobuněčné formy a tvorbu útvarů podobných sporám. V laboratoři se coxiely dají pěstovat ve žloutkovém vaku kuřecího embrya, na buněčných kulturách a na pokusných zvířatech, práce s nimi ale nese velké riziko laboratorní nákazy. Pasážováním na laboratorních objektech se virulentní antigenní fáze I mění na fázi II, která zhruba odpovídá R-fázi běžných bakterií. Akutní infekce probíhá hlavně jako atypická pneumonie, onemocnění podobné chřipce nebo hepatitida, chronická jako endokarditida. Q-horečka je typická zoonóza většinou profesionální povahy, přenosná zejména aerogenně. Lékem volby jsou širokospektrá antibiotika. Rutinní laboratorní diagnostika je založena na průkazu protilátek, nověji se doporučuje přímý průkaz pomocí polymerázové řetězové reakce.

Klíčová slova:
Coxiella burnetii – Q-horečka – mikrobiologie.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 7

2005 Číslo 7

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se