Barnidipin a jeho farmakologicke a klinicke vlastnosti


Barnidipine and its Pharmacological and Clinical Properties

Barnidipine is a new calcium channel blocker of the dihydropyridine group. It is considered a representative of the so-called third generation of this group. Calcium channel blockers of the third generation are characterized by a greater selectivity in the sense of vasodilatation whereby the effect of the contractility of the heart muscle and conduction system is negligible. Other advantages are a slow onset of action which does not activate the symapthetic system. The biological availability is low. The plasma levels are, however, stable and the effect is thus predictable.

Key words:
calcium channel blocker - dihydropyridine - barnidipine - treatment


Autoři: Z. Fendrich
Působiště autorů: Katedra farmakologie a toxikologie, Farmaceuticka fakulta Univerzity Karlovy, Hradec Kralove, vedouci katedry prof. MUDr. Z. Fendrich, CSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2003; (4): 189-193
Kategorie: Články

Souhrn

Barnidipin je novy blokator kalciovych kanahz skupiny dihydropyridinu, ktery je povazovan za dalsico zastupce tzv. treti generace teto skupiny. Zatimco pouzivani terminu treti generace je v mnoha jinych pripadech spise zavadejici, protoze nevi jasne deklarovano, co se timto zarazenim mysh, v pripade kalciovych blokatoru tomu tak nevi.Blokatory kalciovych kanahz treti generace jsou charakterizovany vyssi selektivitou ve smyslu vazodilatace, pficemz ucinek na kontraktilitu myokardu a prevodni system je zanedbatelny. Dalsi prednosti je pomaly nastup ucineu, ktery neaktivuje sympaticky system. Biologicka dostupnost je nizka, za coz je pravdepodobne zodpovedna presystemova eliminace, neboli tzv. first pass effect. Plazmaticke koncentrace jsou ale stabilni a ucinek je tak dobre predvidatelny. Pomaly nastup a dlouhe trvani ucineu je u latek treti generace dano tim, ze jsou vysoce liposolubilni, dobre pronikaji do fosfolipidove dvojvrstvy biologickych membran, He se kumuluji a vykazuji vyznacny antioxidacni ucinek, cimz zabranuji poskozeni bunecnych membran. Pri redistribuci se latky treti generace dostavaji do tzv. biofaze, He se vazou se svymi specifickymi receptory.Teto charakteristice take odpovidaji farmakokineticke parametry barnidipinu, ktery s vyjimkou biologicke dostupnosti jsou u dalsich dvou dihyropyridinu srovnatelne s barnidipinem a zaroven se vsechny tyto latky podstatne lisi v eliminacnim polocasu od dihydropyridinu prvni generace, nifedipinu. Pokud se jedna o neMdouci uciney, je jejich vyskyt u barnidipinu stejny nebo dokonce i nizsi nez u amlodipinu a lacidipinu.Vzhledem ke sve presne definovatelnosti, ktery je dana obsahem pouheho jedineho enanciomeru, predstavuje barnidipin novou, ucinnou a bezpecnejsi alternativu v 1666

Klíčová slova:

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař


2003 Číslo 4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak na primární i sekundární osteoporózu − prakticky a v kostce
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Rosa

Léčba roztroušené sklerózy

Důležitost adherence při depresivním onemocnění
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.

Koncepce osteologické péče pro gynekology a praktické lékaře
Autoři: MUDr. František Šenk

Sekvenční léčba schizofrenie
Autoři: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se