Editorial


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2016; 20(1): 3
Kategorie: Editorial

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

vítám Vás nad prvním číslem již dvacátého ročníku Praktické gynekologie, která se stále snaží Vám přinášet zajímavé články z našeho oboru.

Díky nezměrné práci vydavatelství Facta Medica a redakční rady se tak první číslo tradičně může věnovat trochu více onkogynekologii. Položíme si otázku, zda při své rutinní praxi volíme správně velikost kónusu při ošetření prekanceróz hrdla děložního, zda naše léčba neplodnosti nepředstavuje riziko pro štítnou žlázu či jak správně rehabilitovat po operaci prsu. Podíváme se na zajímavé molekuly – cholin a myoinositol. Na rozdíl od laických a překvapivě i některých odborných webů se nenecháme vtáhnout do politicky podbarvených diskusí, ale zkusíme podrobně rozebrat složení vaginálního inzertu Naturgyn Scarlett. Podíváme se blíže na ortopedické indikace k císařskému řezu a přineseme i další témata.

V rozhovorech se budeme věnovat Bikram józe i emocím, respektive roli psychosomatických faktorů při vzniku onko(gyneko)logických onemocnění, ale ve zprávě i v recenzi literatury se opět vrátíme k onkologii.

Abych editorial neochudil o své oblíbené citáty, dávám po zhlédnutí večerních zpráv k úvaze, zda nezměnit pořadí sedmi smrtelných hříchů lidstva. Ty jsou seřazeny v prvním listu Svatého Pavla takto – závist, lakota, smilstvo, obžerství, pýcha, malomyslnost a hněv. A připojuji se k tvrzení ruského léčitele S. N. Lazareva: Etika je přepychem včerejška, ale nezbytností dneška a jediným předpokladem pro přežití zítřka. V těch letech, co jsem měl šanci časopis spoluvytvářet a výrazně ovlivňovat jeho obsah, jsem se pokoušel, aby Vás nepoučoval, ale inspiroval k zamyšlení v každodenní práci. Nevím, jak to přesně vyjádřit, ale nedávno jsem narazil na slogan jednoho hotelu s kongresovým centrem, který se svým obsahem té myšlence blíží: A meeting is not chairs around a table. It´s minds around an idea.

Hezké čtení a příjemné jarní dny přeje Váš
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 1

2016 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hereditární TTR amyloidóza – vzácné, nebo jen neodhalené onemocnění? 2. díl
nový kurz
Autoři:

Současné možnosti v léčbě psoriázy

Svět praktické medicíny 4/2022 (znalostní test z časopisu)

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Akutní difuzní bolest břicha může vést k diagnóze vzácného onemocnění
Autoři:

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se