Bikram jóga
Rozhovor s Terezou Bonnet Šenkovou


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2016; 20(1): 6-7
Kategorie: Rozhovor

V minulém čísle Praktické gynekologie jsme zahájili seznamování s jednotlivými druhy jógy. Tentokráte jsme zpovídali Terezu Bonnet Šenkovou, majitelku studia Bikram Yoga Prague a instruktorku Bikram jógy. Tato škola nese jméno svého žijícího zakladatele Bikrama Čoudhuryho.

V základním pojetí je to sestava 26 cviků a 2 dechových cvičení, kterou absolvujete během 90 minut v místnosti s teplotou vzduchu 42 stupňů Celsia (dodávám pro jistotu, aby nevznikl chaos ve stupnicích). Pokud vám dojdou síly, můžete zaujmout úlevovou pozici, ale nesmíte lekci opustit.

Co vás přivedlo k praktikování a výuce jógy?

Můj stav. První část svého života jsem v Paříži profesionálně tancovala. Měla jsem rozbitou chrupavku v kyčelních kloubech a musela podstoupit operaci kyčlí, pak se vrátit na scénu. Došlo mi, že život není jen o podávání výkonu, ale i o rovnováze. Začala jsem cvičit Bikram jógu jako terapeutickou metodu na své bolavé klouby. Pak jsem se ji odjela učit přímo k jejímu zakladateli do Los Angeles, chvíli jsem učila v Paříži a pak následoval návrat do Prahy.

Jaké jsou základní principy Bikram jógy a v čem se liší od ostatních jogínských škol?

Jedná se o stále stejných 26 statických poloh, do kterých se dostáváme pomocí pomalého a klidného dýchání a v každé z nich setrváme v klidu a bez pohybu určitý čas. To způsobí protažení či stlačení pojivové tkáně, orgánu, žlázy, dočasné přerušení krevního oběhu a následné prokrvení a okysličení. Hlavním specifikem Bikram jógy je její praktikování v teple. Kombinace protahování a posilování s teplem a dynamickým střídáním poloh dělá vlastně z celé série kardiovaskulární cvičení aerobního charakteru. Perfektní prohřátí navíc umožnuje lepší hybnost u lidí s problémy s pohybovým aparátem či po operacích a zcela minimalizuje risk zranění. Jelikož se prohřejí a uvolní artrotické klouby nebo zjizvené pojivové tkáně, se vlastně jedná o terapeutickou metodu. Je to škola jógy pro úplné začátečníky, kteří hledají fyzické vyžití, psychické uvolnění či změnu životního stylu.

Náš časopis má snahu zabývat se zejména problematikou zdraví žen. Většina účastnic vašich lekcí jsou ženy. Jsou nějaké specifické oblasti, ve kterých je Bikram jóga vhodná speciálně pro ženy?

Na ženy, jak tomu bylo vždy, ale hlavně v dnešní době, je vyvíjen stále větší tlak. Budují kariéry, podávají výkon, vydělávají, rozhodují a nesou profesionální zodpovědnost. V mezičasech rodí, kojí, připravují svačiny, utěšují, hladoví, aby vypadaly, že nikdy nerodily a taky, že se ještě nezbláznily. My jim vytváříme podmínky a prostor, kde se na 90 minut odpojí a starají se jen samy o sebe a regenerují takovým způsobem, že při odchodu mají znova chuť a energii zachraňovat svět. Navíc mají vytvarované a zpevněné tělo, prokrvenou pleť, vypotily toxiny, vyprodukovaly endorfiny a zocelily mysl. Jinak řečeno, když u nás pravidelně přežijete naši intenzivní devadesátiminutovku, venku už vás jen tak něco nerozhodí. Ženy si k nám chodí posouvat limity mentální odolnosti. Jsou to hrdinky.

Může Bikram jóga někomu uškodit, případně jsou zdravotní stavy, při nichž ji nedoporučujete?

V Indii byly vždy polohy jógy předepisovány nemocným terapeuty jógy a zaměřovány na specifické oblasti, či problematiky. Bikram jóga je ale sestavena tak, aby dělala dobře širokým vrstvám, nezávisle na věku pokročilosti, či menším fyzickém omezení. Dochází ke stimulování všech systémů, tudíž i endokrinního. Hlavní a nejrychlejší účinek pociťuje však psychika, a pokud se klienti cítí lépe, není důvod necvičit.Gynekologové obecně nedoporučují v těhotenství nadměrné horko (saunu, solárium apod). Mohou Bikram jógu cvičit i těhotné?

Dámy, které Bikram jógu cvičily před těhotenstvím, pokračují normálně v teple s modifikovanou verzí poloh od čtvrtého měsíce těhotenství tak, aby měly místo na rostoucí bříško. Kombinováním protahování a tepla dochází k permanentnímu prokrvování a přísun kyslíku matce i plodu je zaručen. Navíc cvičící maminky netrpí otoky nohou, bolestmi zad či nízkým tlakem. Psychicky se cítí báječně a návrat do původní formy po porodu je velmi rychlý.

Vyvíjí se Bikram jóga nebo je to rigidní rituál?

Bikram jóga je tradiční hatha jóga, fyzická jóga, ustálená série vybraná a seřazená jejím zakladatelem Bikramem Choudhurym. Tento pán ještě stále žije, učí a hlídá si, že něco, co nám před 40 lety předal, zůstává v této ustálené formě. V Bikram jóga školách najdete jeho metodu nezměněnou. Není třeba zlepšovat něco, co funguje.

Jaký je rozdíl mezi Bikram jógou a hot jógou?

Hot jóga je derivát Bikram jógy. Její zakladatelé původně cvičili Bikram jógu nebo studovali přímo u Bikrama. Byli velmi vynalézaví a přizpůsobili Bikramovu sérii platícímu klientovi podle jeho představ tak, aby byl jejich obchodní záměr úspěšnější. Délka trvání poloh je většinou kratší, teplota a vlhkost v místnosti přívětivější, přístup se tváří individuálně. V originálních Bikram školách na vás nevytáhneme rákosku po vzoru Indie, polohami vás ale protáhneme v rámci vašich možností tak, abyste z nich měli stoprocentní zdravotní prospěch, trvalé účinky a nezapomenutelný zážitek.

S rostoucím zájmem o alternativní medicínu, východní filozofii a ezoteriku narůstá i počet ne zcela čestných podnikatelů v těchto oblastech. Je nějaké vodítko, jak poznat dobrého cvičitele jógy?

Určitě bych dala na tradici školy, osobní doporučení, slevovým portálům bych se vyhnula.

Děkuji vám za rozhovor. Namaste.

Rozhovor s Terezou Bonnet Šenkovou vedl doc. T. Fait


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 1

2016 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Ulcerative colitis_muž_břicho_střeva
Ulcerózní kolitida
nový kurz
Autoři:

Blokátory angiotenzinových receptorů (sartany)
Autoři: MUDr. Jiří Krupička, Ph.D.

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci: od výzkumu do klinické praxe nejen očních lékařů
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se