Úvodní slovo


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2008; 12(2): 65
Kategorie: Úvodní slovo

Drahé kolegyně, vážení kolegové,

evaluace, vyhodnocení, akce, reakce a zpětná vazba… atributy, které určují veškeré dění v rámci života organismů, fyzikálních zákonů, fungování biotopů a stabilizace dynamických systémů. Provázejí nás každý den v rámci pracovních aktivit i zájmových činností a jednotlivé formy hodnocení určují vývoj prakticky každé lidské činnosti.

Sportovní statistici vyhodnocují procento vynucených chyb tenistů, pořadí hráčů dle vydělaných peněz na profesionálních golfových túrách či počty dosažených doběhů na vlastní odpaly v baseballu. Žádný kapitálový či investiční fond se neobejde bez pravidelného zveřejnění procentuálních výnosů ze svěřených finančních prostředků a ekonomický svět se burzovními indexy, které monitorují kde co, přímo hemží. Řada odborných vysoce kvalifikovaných medicínských pracovišť v pravidelně se opakujících reauditech obhajuje své systémy řízení jakosti dle normy ISO. Ročenky klinik fakultních nemocnic uvádějí široké spektrum medicínské činnosti a dosažených úspěchů na poli výuky, vědy a výzkumu. Na hodnocení jsme zkrátka zvyklí a patří k životu.

Pravidelné hodnocení lékařů v postgraduálním vzdělávání před dosažením specializační atestace v oboru přináší do výše uvedených systému nové prvky. Je to osobní zkušenost tutora a školence. Vztah mezi učitelem a žákem, který je modifikován množstvím společně vyřešených případů, operačních výkonů a zraje pod tíhou prodělaných chyb a konfliktů. Experti na postgraduální výuku z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists v Londýně preferují a doporučují pozitivní, motivující přístup k hodnocení studenta. Než tutor vznese jednu kritickou výtku na adresu svého svěřence, měl by si dát tu práci a najít pět jeho pozitivních vlastností! Medicínské schopnosti a dovednosti lékaře v přípravě jsou často odrazem míry ochoty, invence a také trpělivosti jeho školitele. Zpětnou vazbou pro tutora jsou nejen nově nabyté a zažité dovednosti a dosažené úspěchy školence, ale také, a to především, realizované nápravy chyb předešlých a eliminace jejich opakování. Sebehodnocení každého lékaře v systému je zásadním bodem. Vyrovnání se s vlastními hodnotami a schopnostmi je mnohdy těžší, než obstát před přímou kritikou zvenčí.

Po roce se setkáváme na celostátním odborném fóru v rámci konference České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a Sdružení soukromých gynekologů ČR, a to již v téměř tradičním překrásném prostředí Hradce Králové. Může to být vítaná příležitost k hodnocení sebe sama a vlastního přínosu pro náš obor, pro zdraví klientů, pro systému vzdělávání a budování pozitivních koncepčních zpětných vazeb v gynekologii a porodnictví.

Přeji Vám za redakci Praktické gynekologie mnoho zdaru v těchto i dalších pracovních aktivitách.


prim. MUDr. Robert Hudeček, Ph.D.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 2

2008 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Antiseptika a prevence ve stomatologii
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci: od výzkumu do klinické praxe nejen očních lékařů
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Význam nemocničního alert systému v době SARS-CoV-2
Autoři: doc. MUDr. Helena Lahoda Brodská, Ph.D., prim. MUDr. Václava Adámková

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se