Per aspera ad astra…


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2007; 11(1): 3
Kategorie: Úvodní slovo

Pokud člověk nechce zůstat stát na místě, nutně potřebuje udržovat krok s dobou i novými trendy, orientovat se v megabitech aktuálních informací, kterými jej dnes a denně zahrnují média, občanské organizace i odborné společnosti. Věk informací ovládá svět a většinu lidských aktivit. Kdo má informace, má náskok, šanci, větší možnosti. Získávání relevantních informací potřebných k běžnému praktickému provozu je klíčovým prvkem na cestě k úspěchu.

Mnohonásobné řešení chronicky se opakujících překážek na cestě k vysněnému cíli může praktikovi připomínat tak málo oblíbený boj s recidivující mykotickou kolpitidou či habituálním potrácením… Ne každá zdolaná meta znamená finální vítězství. Mnohdy se stává jen krokem k dalšímu obzoru, za kterým číhá armáda dosud neznámých otázek bez jasných odpovědí.

V předešlých ročnících Praktické gynekologie se osvědčila řada projektů, které upoutaly čtenáře a uspokojily jejich stále rostoucí potřeby na kontinuální vzdělávání a aktuální informace. Mezi celoročními evergreeny je třeba upozornit především na cyklus edukačních kazuistik z oblasti preskripce hormonální antikoncepce a publikovaní prací z projektu Edukácia v gynekológii a porodníctve na Slovensku, což je výměnný program mezi naším časopisem a slovenským časopisem Praktická gynekológia. Svou cestu do vašich osobních počítačů si našly i e-learningové kurzy postgraduálního vzdělávání, vytvořené v partnerském projektu, na němž se náš časopis podílí. Řadu mladých lékařů pak oslovila autorská soutěž o nejlepší článek a kazuistiku, vypsaná redakční radou. Vzpomínkou a archiválií do knihovny se stává 6. číslo obsahující abstrakta z Česko-slovenské konference reprodukční gynekologie a Sympozia asistované reprodukce. Tyto aktivity s mírnými obměnami budou tvořit i nosný pilíř letošních šesti sešitů.

Co tedy nového můžete očekávat ve společnosti časopisu Praktické gynekologie v roce 2007?

Edukační kazuistiky z oblasti hormonální antikoncepce rozšíří řada kazuistik o hormonální substituční terapii. Pro lékaře připravujeme čtyři nové e-learningové kurzy zaměřené na onkogynekologii, senologii, urogynekologii a kontracepci a nově je rozpracován projekt e-learningového vzdělávání pro střední zdravotnické pracovníky.

Skutečným mezním krokem, o který usilovala redakční rada a vydavatel již několik let, je nastartování procesu indexace původních prací a kazuistik na internetových vyhledávačích. Redakce Praktické gynekologie jednala o indexaci v National Library of Medicine (Bethesda, USA). Na to, jak bude naše žádost posouzena, bude mít zásadní vliv úroveň článků v průběhu roku 2007. Praktická gynekologie se tak snaží nabídnout všem svým autorů plnohodnotný komfort a zajistit optimální podmínky pro citaci jejich prací.

Pevně věřím, že rozšíření okruhu autorů, zdokonalení systému recenze příspěvků i aktualizace pokynů pro autory povede k vytýčenému cíli a. přinese tak očekávané ovoce v podobě ještě zajímavějších informací pro Vás, čtenáře Praktické gynekologie.

as. MUDr. Robert Hudeček, Ph.D.Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 1

2007 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se