Zpráva za studijního pobytu, Klinika otorinolaryngologie v Krakově


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 68, 2019, No. 1, pp. 66-67.
Kategorie: Zprávy z ORL společnosti

Krakov, 26. - 30. listopadu 2018

Poslední listopadový týden jsem absolvoval studijní pobyt na Szpital Uniwersytecki w Krakowie, která je součástí Jagiellonskeho univerzity. Klinika patří mezi nejlepší otolaryngologické pracoviště v Polsku, jejím přednostou je prof. Składzień.

Klinika udržuje 130letou tradici krakovské otolaryngologie, založené na přelomu 19. století profesorem Pieniążekem, prvním polským ORL specialistou, vynálezcem tzv. Pieniąžekovy nálevky, nástroje k vyšetření průdušek. Jako významný historický moment je připomínána operace nádoru očnice, provedená v roce 1935 profesorem Miodońskym, nejslavnějším a nejdéle působícím přednostou kliniky. Byl, mimo jiné, průkopníkem inovativních metod léčby hluchoty a operací nádorů hrtanu.

Klinika je umístněná v samostatné budově nemocničního areálu, který se nachází v blízkosti historického centra města, pracuje zde přibližně 30 lékařů, zhruba polovinu z toho tvoří mladí lékaři v specializační přípravě.

Oddělení je rozděleno na dvě části, mužskou a ženskou, a celkově disponuje 60 lůžky. Součástí oddělení je také pooperační jednotka s 5 dalšími lůžky.

Univerzitní nemocnice v Krakově.
Obr. 1. Univerzitní nemocnice v Krakově.

Ambulantní část má 4 ambulance. Zde jsou vyšetřeni jen objednaní pacienti či pacienti s doporučením jiného lékaře. Jedna z ambulancí slouží výhradně k objednávání pacientů k operačním výkonům. Pohotovostní službu slouží vždy 1 atestovaný a 1 mladý lékař. Všichni pacienti jsou primárně ošetřeni na ambulanci urgentního příjmu a až poté lékařem ORL. Pokud má pacient doporučení k hospitalizaci od ambulantního laryngologa, vyšetření na urgentním příjmu již odpadá.

Operační trakt se skládá ze 4 sálů, přičemž jeden z nich slouží převážně k direktním endoskopiím. Klinika má svůj vlastní tým anesteziologů. Jednou ze specializací pracoviště je chirurgie lební baze či orbity (v této souvislosti zde chválili práci prof. Kovaľa z Univerzitní nemocnice L. Pasteura v Košicích). Při „FESS výkonech“ prakticky vždy využívají CT navigaci, a to až u tří operací denně. Na klinice nejsou operovány děti, nejsou prováděny tyreoidektomie ani estetické výkony jako rinoplastika či otoplastika. Lékaři při operaci pracují často samostatně, bez účasti instrumentářky, která působí jen jako „obíhací“ sestra.

V období mé stáže se na klinice uskutečnila historicky první kochleární implantace u pacienta s oboustrannou hluchotou za účasti prof. Niemczika, přednosty otolaryngologické kliniky Univerzitní nemocnice ve Varšavě.

Hrad Wawel.
Obr. 2. Hrad Wawel.

Specializační program je v Polsku rozdělen na dvě části, celkově trvá 6 let. Mladí lékaři pracují na klinice jako rezidenti. Pracovní doba je zde od 7:30 do 15:00, ale pokud má lékař svou práci hotovou, může skončit i dříve. V roce 2017 proběhl v Polsku hladovkový protest mladých lékařů. Poukazovali na špatné pracovní podmínky, nadměrné přesčasy, omezené kompetence, nízké mzdy a nedostatečné výdaje státu na zdravotnictví. Bylo mi řečeno: „Díky tomu neděláme víc než musíme a máme o něco vyšší platy.“

Královské město Krakov vzniklo kolem roku 800, po Varšavě je 2. největším městem Polska. Je vybudované na horním toku řeky Visly a žije zde přibližně 800 000 obyvatel. Během pobytu jsem mohl obdivovat nespočetné množství krásných kostelů, Wavelský hrad a také si připomenout temnou historii návštěvou památníků 2. světové války, jako např. muzeum Schindlerovy továrny.

Během mé stáže jsem tedy poznal pracovní prostředí a chod kliniky, jiný systém zdravotnictví a také načerpal energii a historii již adventního města Krakov. Tato zkušenost byla pro mne velkým přínosem, a to nejen v profesním životě.

Studijní pobyt byl podpořen cestovním grantem ČSORLCHHK ČLS JEP.

Adresa ke korespondenci:

MUDr. Roman Gašpierik

Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku

Nemocnice Nový Jičín, a.s.

e-mail: gaspierik.roman@gmail.com


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2019 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.