RNDr. Marie Vacková, CSc.


Vyšlo v časopise: Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 62, 2013, č. 1, s. 40
Kategorie: Osobní zprávy

Dne 11. října 2012 opustila Katedru epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové po dlouhé a těžké nemoci ve věku 59 let dlouholetá spolupracovnice, RNDr. Marie Vacková, CSc.


Dr. Marie Vacková se narodila v Poličce v roce 1953. Po ukončení Střední zdravotnické školy zahájila studium Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Studium ukončila úspěšně obhájením diplomové práce v roce 1978. Ihned po skončení studia nastoupila na Katedru epidemiologie, tehdy Vojenského lékařského výzkumného a doškolovacího ústavu JEP v Hradci Králové.

Úspěšně se zapojila do práce mikrobiologické laboratoře a do řešení dílčích problémů výzkumných projektů – sledování selektivní kontaminace GIT u imunosuprimovaných nemocných. Svou píli potvrdila obhájením disertační práce v roce 1992. Velkou část pracovního úsilí věnovala studiu nozokomiálních infekcí na odděleních intenzivní péče a mykotických infekcí ve fakultní nemocnici. Celou svoji odbornou kariéru úspěšně spolupracovala s klinickými pracovišti Fakultní nemocnice v Hradci Králové (Infekční klinika, Ústav klinické mikro­bio­lo­gie, Chirurgická a Interní klinika). S pracovníky Farmaceutické fakulty spolupracovala na výzkumu biodegradabilních polymerů mikročástic v experimentu na zvířecím modelu. Spolupracovala také na evropské studii nozokomiálních infekcí ESGNI 001 a 002 a studiu expresní diagnostiky nebezpečných infekcí se zaměřením na hantaviry. Dosažené výsledky byly publikovány v odborných časopisech a prezentovány na konferencích a sjezdech.

Dr. Vacková se po celou dobu působení na katedře zapojovala do odborné výuky předmětu Epidemiologie a Lékařská mikrobiologie v pregraduální i postgraduální výuce studentů a dále při výuce ve vojenských specializačních kurzech. Posluchači i doktorandi vždy oceňovali její osobní „mateřský“ přístup k řešení veškerých problémů.

Na pracovišti z ní vyzařovala pohoda a výraznou měrou přispívala k dobré atmosféře, kterou dokázala šířit kolem sebe. Velikou péči a starostlivost věnovala své rodině a především své jediné dceři. Byla hrdá na její výsledky a úspěšné studium na Masarykově univerzitě v Brně. Odešla náhle od rozdělané práce a zůstává navždy s námi.

Spolupracovníci Katedry epidemiologie


Štítky
Hygiena a epidemiologie Infekční lékařství Mikrobiologie

Článek vyšel v časopise

Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se