Peter J. Adasek, MD,
jmenován profesorem na Lékařské fakultě v Coloradu, USA


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2013; 68 (2): 135-136.
Kategorie: Zprávy

Peter Adasek je známý řadě českých a slovenských lékařů i sester. V roce 1990 kontaktoval MUDr. M. Bojara, CSc., tehdejšího ministra zdravotnictví ČR během jeho návštěvy v USA, a nabídl, že by chtěl jako dobrovolník v Československu učit lékaře, mediky i sestry a tím částečně prospět zemi, odkud přišli jeho prarodiče do USA před 1. světovou válkou. Dr. Bojar jeho nabídku přijal a pozval ho do Prahy.


Ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 začala jeho spolupráce s prof. MUDr. Dunovským, MUDr. Schneibergem a MUDr. Vondrákem, později s prof. MUDr. Jandou v oboru pediatrie a MUDr. Kuklou ze sociální pediatrie; měl řadu přednášek o týrání a zneužívání dětí v Praze i na různých fakultách a středních zdravotních školách nejen v ČR, ale také v SR. Svůj výklad ilustroval barevnými diapozitivy a pro lepší názornost sexuálního zneužívání dětí používal ručně vyrobené (anatomicky přesné) loutky, které také Společnosti sociální pediatrie věnoval k dalšímu využití.

Kromě toho také poskytoval „hodiny angličtiny“ lékařům v koleji IPVZ v Praze, pracovníkům sekretariátu a členům některých odborných společností České lékařské společnosti J. E. Purkyně, i studentům středních škol, které během svého prvního i druhého půlročního pobytu navštívil. Své návštěvy, které si sám financoval, v následujících letech opakoval, s délkou pobytu 2–3 měsíce.

Dr. Adasek založil také „Adasek Award“ pro mladé členy České pediatrické společnosti a Společnosti sociální pediatrie ČLS JEP. O jejich udělení rozhodoval na základě stanovených kritérií výbor příslušné Společnosti. Oceněný(á) člen(ka) obdržel(a) kromě plakety se svým jménem i finanční odměnu. Vše bylo hrazeno dr. Adaskem, plakety přivezl z USA.

Dr. Adasek se také aktivně zúčastňoval některých akcí, pořádaných odbornými společnostmi v ČR i SR, např. Tradičního setkání pracovníků kojeneckých ústavů a dětských domovů ve Slavkově v roce 2004.

Tato prospěšná činnost dr. Adaska byla oceněna udělením Čestného členství Pediatrické společnosti Slovenské lékařské společnosti (2003) a udělením Čestného členství České pediatrické společnosti a Společnosti sociální pediatrie ČLS JEP (2004).

Peter J. Adasek, MD, za svou činnost na úrovni národní i mezinárodní byl povýšen v červenci 2012 na „ Clinical Professor in the Department of Pediatrics, University of Colorado School of Medicine“ v USA.

Z Adaskova CV lze uvést, že MD získal na Medical University (SUNY Syracuse) v r. 1965; (počáteční) praxi absolvoval na University of Utah School of Medicine (Salt Lake City) v letech 1965–1966. Po pediatrické stáži v University of Washington (Seattle) v letech 1968–1970 „sloužil“ jako pediatr v US Air Force (Capt.) v Bitburg Air Base v tehdejším západním Německu. Dr. Adasek měl soukromou pediatrickou praxi v Colorado Springs, CO; dosud přednáší o zneužívání dětí jak v USA, tak i v zahraničí.

Ing. Alexandr Stožický, CSc.

MUDr. František Schneiberg

Ústav veřejného zdravotnictví a medicínského práva

UK 1. LF Praha


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 2

2013 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více