Prim. MUDr. Tomáš Valoušek – 90 let


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (6): 418.
Kategorie: Osobní zprávy

V letošním roce se dožil významného životního jubilea jeden z předních představitelů zlínské pediatrie, prim. MUDr. Tomáš Valoušek.

Pan primář Valoušek se narodil 15. 9. 1922 a oslavil tak neuvěřitelných 90 let.


Svůj život zasvětil oboru, který výtečně ovládal – pediatrii. Této disciplíně se začal věnovat prakticky od nástupu do zlínské nemocnice v roce 1950. Dlouhá léta pracoval ve funkci zástupce přednosty a od roku 1974 byl jmenován primářem dětského oddělení.

Jeho zásluhou se rozvíjí zlínská pediatrie jako zákadní medicínský obor.Vznikají nově např. odborné pediatrické ambulance, kardiologická, alergologická či nefrologická a další. Právě dětské kardiologii se mimo všeobecnou pediatrii věnoval. Byl to on, kdo založil novorozeneckou JIP a položil tak základy pro dnešní perinatologické centrum.

Pan primář byl velmi dobrý diagnostik a v době bez UZ, CT či MR vyšetření byly jeho závěry bezchybné a precizní. Vychoval velký počet pediatrů, kteří našli uplatnění zejména jako obvodní pediatři. Jejich význam a náročnost práce v „terénu“ primář Valoušek opakovaně zdůrazňoval mladým kolegům na oddělení. Sám velmi dobře práci ve venkovských poradnách poznal, takže dobře věděl, o čem mluví, když říkal, že pediatrie je jen jedna. Ke svým podřízeným, ať lékařům či sestrám, se choval vždy laskavě a snažil se zajistit především klid na práci. Jeho zásluhou byla většinou na oddělení přátelská atmosféra a práce pro nás byla potěšením. K dětským pacientům se choval opravdu laskavě a měl přátelský vztah k rodičům či jiným příbuzným, kterým trpělivě vysvětloval problémy nemoci jejich dětí.

Pan primář Valoušek měl však jednu „chybu“. Nebyl členem KSČ, málo se angažoval v socialistickém zdravotnictví, a proto pod tlakem takříkajíc politickým odchází v roce 1986 z funkce. Nadále však pracuje jako obvodní pediatr a prakticky do svých 80 let se účastní na službách dětské pohotovosti.

Příkladem pro nás mladé byl rovněž jeho rodinný život, ale také další aktivity, jako například sport a všeobecný rozhled či spíše nadhled.

Vážený pane primáři, dovolte, abychom Vám poděkovali za vše, co jste vykonal, zejména pro zlínskou pediatrii.

Přejeme Vám do dalších let pevné zdraví, svěží mysl a klid v osobním životě, ale také hodně radosti, zejména z Vašich vnoučat.

Za zlínské pediatry

MUDr. Petr Pešák


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 6

2012 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se