Prim. MUDr. Tomáš Valoušek – 90 let


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (6): 418.
Kategorie: Osobní zprávy

V letošním roce se dožil významného životního jubilea jeden z předních představitelů zlínské pediatrie, prim. MUDr. Tomáš Valoušek.

Pan primář Valoušek se narodil 15. 9. 1922 a oslavil tak neuvěřitelných 90 let.


Svůj život zasvětil oboru, který výtečně ovládal – pediatrii. Této disciplíně se začal věnovat prakticky od nástupu do zlínské nemocnice v roce 1950. Dlouhá léta pracoval ve funkci zástupce přednosty a od roku 1974 byl jmenován primářem dětského oddělení.

Jeho zásluhou se rozvíjí zlínská pediatrie jako zákadní medicínský obor.Vznikají nově např. odborné pediatrické ambulance, kardiologická, alergologická či nefrologická a další. Právě dětské kardiologii se mimo všeobecnou pediatrii věnoval. Byl to on, kdo založil novorozeneckou JIP a položil tak základy pro dnešní perinatologické centrum.

Pan primář byl velmi dobrý diagnostik a v době bez UZ, CT či MR vyšetření byly jeho závěry bezchybné a precizní. Vychoval velký počet pediatrů, kteří našli uplatnění zejména jako obvodní pediatři. Jejich význam a náročnost práce v „terénu“ primář Valoušek opakovaně zdůrazňoval mladým kolegům na oddělení. Sám velmi dobře práci ve venkovských poradnách poznal, takže dobře věděl, o čem mluví, když říkal, že pediatrie je jen jedna. Ke svým podřízeným, ať lékařům či sestrám, se choval vždy laskavě a snažil se zajistit především klid na práci. Jeho zásluhou byla většinou na oddělení přátelská atmosféra a práce pro nás byla potěšením. K dětským pacientům se choval opravdu laskavě a měl přátelský vztah k rodičům či jiným příbuzným, kterým trpělivě vysvětloval problémy nemoci jejich dětí.

Pan primář Valoušek měl však jednu „chybu“. Nebyl členem KSČ, málo se angažoval v socialistickém zdravotnictví, a proto pod tlakem takříkajíc politickým odchází v roce 1986 z funkce. Nadále však pracuje jako obvodní pediatr a prakticky do svých 80 let se účastní na službách dětské pohotovosti.

Příkladem pro nás mladé byl rovněž jeho rodinný život, ale také další aktivity, jako například sport a všeobecný rozhled či spíše nadhled.

Vážený pane primáři, dovolte, abychom Vám poděkovali za vše, co jste vykonal, zejména pro zlínskou pediatrii.

Přejeme Vám do dalších let pevné zdraví, svěží mysl a klid v osobním životě, ale také hodně radosti, zejména z Vašich vnoučat.

Za zlínské pediatry

MUDr. Petr Pešák


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo 6

2012 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se